Turizm işlevinin yoğunluk kazandığı kentlerde açık alan oluşumu, kullanımı ve Alanya örneği
Open space development and usage in the cities where tourism sector is dominant and the case of Alanya
- Tez No: 128673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Tez konusunda örnek teşkil eden Alanya'da kentleşme olgusu 1970'li yıllarda hız kazanmıştır. Bu olgu 1980'li yıllarda turizmin de kentleşmeyi zorlayıcı etkileriyle ivme kazanmıştır. Ülkemizdeki tarihi ve doğal güzelliklere sahip Alanya gibi birçok bölge turizmin kontrolsüz gelişiminden kaynaklanan etkilerden dolayı çevresel ve kentsel bozulmalara uğramıştır. Tez doğrultusunda kentleşme ve turizm olgusunun sosyal, fiziksel ve ekonomik yönden kentin kalkınmasında önemli rol oynadığından bahsedilmektedir. Turizm işlevinin yoğun olduğu Alanya gibi kentlerde, bu işlevin geçerliliğini yitirmemesi için kent planlamasında kentli ve turist için gerekli açık alanların planlama ilkelerinden bahsedilmektedir. Bu açık alanların Alanya genelinde ele alınacak alt birimleri tespit edilmiş ve bu alt birimlerin kuramsal çalışmaları yapılmıştır. Tezin daha detaylı alt bölümlerinden şu şekilde bahsedilebilir; Tezin birinci bölümünde; tez çalışmasının amacı,kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde; turizm olgusunun kentsel gelişim üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; büyük turizm hedefleri olan kentlerdeki kentsel açık alan kavramına değinilmiştir. Bu bölümde Alanya örneğinde incelenecek açık alan birimlerinden meydanlar, parklar ve yeşil alanlar, caddeler, kıyı kullanımı ve konut yakın çevresi açık alan kullanımı ile ilgili tasarım kriterleri, kavramsal yaklaşımlar ele alınmıştır. Ayrıca yurtdışı örnekleriyle birlikte açık alanların kentlere ekolojik yönden etkileri alt başlıkları incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Alanya kentinin tarihsel gelişim süreci ile fiziki ve sosyo ekonomik yapısı ele alınmıştır. Ayrıca Alanya'da turizmin gelişimi ve kente etkileri ortaya konmuştur. Bu bölümde son olarak turizm ve kentleşmeden kaynaklanan Alanya kentindeki mevcut sorunlar tespit edilmiştir. Beşinci bölümde; Alanya kentinde açık alanlar ile ilgili tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm önerileri belirtilmiştir. Altıncı bölümde ise araştırmanın sonuç ve değerlendirmesi yer almaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The urbanization of Alanya, which is the case used in this theses, was speeded up in 1970s. The said urbanization situation was accelerated with the obligatory factors arising from the development of the tourism sector in 1980s. Most of the places like Alanya, which have historical and natural enrichment, faced environmental deterioration due to the under controlled tourism development. This thesis is dealing with the important role of urbanization and tourism in the social, physical and economic development of a city. Considering the cities like Alanya, where tourism sector is dominant, open space planning principles, necessary not only for the citizens but also for the tourist, are summarized here for the continuity of the said function. The subdivisions of the above mentioned open spaces in Alanya are determined and their theoretical studies are undertaken. The detailed subtitles of this thesis can be summarized as follows: In the first chapter; the purpose, the scope and the method of the theses is explained. In the second chapter; the effect of tourism to the environmental development is compromised. In the third chapter; the open space concept in the mainly tourism targeted cities is handled. In this part, the open space subdivisions to be reviewed in terms of Alanya case are public squares, parks, green spaces and roads; moreover the design criteria and conceptual approaches in accord with the shore usage and the usage of the open spaces surrounding the buildings are explained. Additionally, the ecological effects of open spaces to the cities are summarized as subtitles with examples from foreign countries. In the fourth chapter; the historical development of Alanya and its physical and socioeconomic characteristics are studied. Moreover the development of tourism sector and its side effects to the city is explained. Finally, in this chapter, the existing problems in Alanya stemming from tourism and urbanization are determined. In the fifth chapter; possible solutions related to the above mentioned open space problems in Alanya are listed. In the sixth chapter the conclusion and the evaluation of the research are given. IX