Kent kimliği, kent estetiği ve turizm olgusu paralelinde değişen Alanya'nın, kentsel estetik sorunları üzerine irdelemeler ve örnek alan olarak seçilen Atatürk Caddesi ile ilgili öneriler
A Research on city image, city aesthetic and the visual aesthetic problems of Alanya that has been changed in line with the fact of tourism and proposals about the case of Atatürk Avenue
- Tez No: 128672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Ülkemizin ekonomik ve sosyal anlamda devam eden gelişim süreci, yaşanan fizik mekanların gelişimini de beraberinde getirmektedir. Ancak günümüzde, bu gelişim süreci istenilen kalitede gerçekleşememektedir. Önüne geçilemeyen plansız kentsel gelişim süreçleri ulaşım, altyapı ve kentsel estetik gibi birçok sorunu ortaya çıkarmaktadır. Gün geçtikçe doğal çevrenin tahrip edildiği, birbirine benzemeye başlayan, kimliksizleşen kent dokuları karşımıza çıkmaktadır. Turizm, ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlayan en önemli sektörlerden biridir. Ancak turizmin de ekonomik getirilerinin yanı sıra çevresel ve kentsel anlamda bir çok götürüleri vardır. Ülkemizde özellikle 1980 sonrası turizme verilen destekle başlatılan yatırımların planlama anlamında yetersiz kaldığı bölgelerde, ciddi kentsel sorunlar görülmektedir. Alanya, ülkemizde turizm sektörünün ilk gelişme gösterdiği bölgelerden biri olması nedeniyle, söz edilen sorunlarla en çok karşılaşan kentlerimizden biridir. Tezde, Alanya'nın genel kentsel sorunlarının irdelenmesi ve alt bölge olarak seçilen Atatürk caddesinde kentsel estetiğe yönelik sorunların tespit edilip bu sorunlara çözüm olabilecek önerilerin sunulması hedeflenmiştir. Hedefe ulaşmak için kent kimliği ve estetik kavramları da irdelenmiş ve kentsel estetiğe yönelik, yapılan örnek çalışmalardan da kesitler sunulmuştur. Bu kapsamda tez altı bölümden oluşmuştur: Birinci bölümde; tez çalışmasının amaç, kapsam ve yöntemi tanımlanmıştır. İkinci bölümde; kent kimliği, imgesi ve estetik başlıkları ile ilgili tanımlar ve bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde; sorunlar ve öneriler bölümlerine altlık oluşturması açısından, kentsel estetiği kontrol etmek amacı da içeren çeşitli kentsel tasarım kılavuzları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde; çalışma alanı olarak seçilen Alanya'nın kentsel gelişim süreci ve bu sürece etki eden faktörler ele alınmıştır. Beşinci bölümde, turizm olgusu paralelinde Alanya'nın genel kentsel problemlerine değinilmiş ve alt bölge olarak belirlenen Atatürk caddesinin genel karakteri hakkında bilgiler sunulmuştur. Bu bilgiler ışığında Atatürk caddesinde tespit edilen kentsel estetik sorunları ortaya konmuştur. Altıncı bölümde; Atatürk caddesinde tespit edilen sorunlara, yararlanılan diğer örnekler paralelinde çözüm önerileri sunulmuştur. Yedinci bölümde; yapılan araştırmanın sonuç ve değerlendirmesine yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Alanya, Kent kimliği, Kent imgesi, Estetik, Kentsel tasarım kılavuzları ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The economical and social growth trend currently continuing in our country simultaneously brought along the improvement of the physical living spaces as well. Nevertheless, as of today, this development phase is far from being materialized to sustain the desired quality. The unavoidable unplanned urban development phases create many problems such as transportation, infrastructure and urban aesthetics. The each passing day we unfortunately witness the inevitable destruction of the environment and the urban elements which started to be the mirror image of the each other with vanishing identities. Tourism is one of the vitally important sectors that provides livelihood for improvement of the national economy. Nevertheless, along with the economical benefits provided by tourism it also brings harm to the urban environment. Serious urban dilemmas are encountered at the regions of the country where poor planning was the case with respect to the investments which were started with the incentives and support provided for the tourism industry especially after 1980s. Being one of the first regions where the tourism sector first started its development, Alanya is a city that suffers immensely because of the said problems now. In our dissertation we have intended to delve into the general urban problems of Alanya, and aimed at determining the urban aesthetical problems encountered on Atatürk Avenue, which is selected as the sub- district, and tried to make some proposals with the hope that they may constitute some sort of solutions for these problems. In an aim to reach to the designated target the urban identity and the aesthetical concepts were also investigated, and some parts of the study conducted with regards to the urban aesthetics was presented as examples. In this sense the dissertation was consisted of seven parts: In the First Part; purpose, scope and the method of the dissertation study were defined. In the Second Part; definitions and information under the captions for the topics of urban identity, image and aesthetics were presented. In the Third Part; various urban design guides were examined in an attempt to use them as the grounds for the parts captioned the problems and proposals, also with an attempt to control the urban aesthetics. In the Fourth Part; the urban development phase of Alanya and the factors having impact on this phase were examined. In the Fifth Part; in parallel to tourism concept we mentioned of general urban problems of Alanya and provided information about the general characteristics of Atatürk Avenue, which was designated as the sub-region in the study. In the light of this information the urban aesthetic problems pinpointed on Atatürk Avenue were brought forward. In the Sixth Part; proposals for solution to solve the problems determined on Atatürk Avenue in parallel to other examples used. In the Seventh Part; the research results and evaluations were narrated. Key words : Alanya, City identity, City image, Aesthetic, Urban design guides