Çorlu ilçesinde emisyon envanteri ve hava kalitesi modellemesi
Emission inventory and air pollution modelling in Çorlu town
- Tez No: 128684
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Ülkemizde hava kirliliği, özellikle endüstriyel bakımdan gelişmiş bölgeler için önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kirleticilerin atmosfere verildikleri miktar kadar, verildikleri andaki atmosferik koşullar da yayılımları, etkileri ve atmosferde kalma sürelerini etkileyen önemli bir parametredir. Bu çalışmada, Tekirdağ iline bağlı Çorlu ilçesinde sabit kaynaklarda ısınma amaçlı yakıt kullanımından kaynaklanan SO2 kirliliğinin tespiti yapılmıştır. Çalışmada, ilçe sınırları dahilinde 43 km2'lik bir alanda, kükürtdioksit için hava kirliliği envanteri çıkarılmış ve aynı bölgede ATDL dispersiyon-modelleme yöntemi ile kükürtdioksit konsantrasyon dağılımları belirlenmiştir. Sözkonusu alan, yerleşim ve sanayi yapılan yoğunluklarına göre değişik büyüklüklerde 16 adet gride bölünmüştür. Her bir gride düşen konut, ticarethane ve sanayi tesisi sayıları ve buralarda kullanılan ısıtma sistemi tipleri belirlenmiş ve ısınma sezonu olarak kabul edilen Kasım- Nisan peryodu için, bu sabit kaynaklarda kullanılan toplam yakıt miktarı tespit edilmiştir. Tespit edilen bu değerler model girdisi olarak kullanılmış, meteorolojik veriler, grid boyutları ile birlikte değerlendirilerek her bir gridde oluşacak sezonluk SO2 miktarı belirlenmiştir. Bu envanter çalışmasına göre, yerleşim bölgelerinin %66'ında ısıtma sistemi olarak soba; %33'ünde kalorifer ve %1'lik kısmında elektrik, gaz vb. tür sobalar kullanılırken, endüstriyel tesislerin neredeyse tamamında kalorifer kullanılmaktadır. Yine bu çalışma sonuçlarına göre; yerleşim bölgelerinde 55386 konutta %90'lık oranla katı yakıt; 6385 konutta %10'luk oranla sıvı yakıt kullanıldığı belirlenmiştir. Yerleşim bölgelerinde yıllık linyit kömürü tüketimi 220792 ton; taş kömürü tüketimi 1852 ton ve kalorifer yakıtı tüketimi 31915 tondur. Yakıt kullanımından oluşan SO2 emisyon oranı (kütle/alan.zaman) birimi ile her bir grid için ayrı ayrı olarak ATDL dispersiyon modelleme yöntemi ile bulunmuştur. Bulunan bu değerlerle her bir grid için rüzgar yönü, rüzgar hızı, rüzgar esme frekansı gibi meteorolojik veriler ve grid boyutları girilerek (kütle/zaman birimi ile oluşan SO2 miktarı belirlenmiştir. Bu hesaplamaya göre, incelenen alanda, yerleşim ve endüstri bölgelerinde ısınmadan kaynaklanan SO2 miktarı, linyit kömürü için yaklaşık 9081 ton/yıl; taş kömürü için 226 ton/yıl, kalorifer yakıtı için 1165 ton/yıl ve fuel-oil 6 için 21960 ton/yıl olmak üzere toplam 32432 ton/yıl olarak belirlenmiştir. Her bir grid için SO2 imisyon miktarları ATDL basit dispersiyon modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Bölgede iki gridde SO2 ölçümü yapılmış ve hesaplanan değerlerle ölçülen bu konsantrasyonlar karşılaştırıldığında yüksek korelasyon sağladığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Hava kirliliği, Emisyon envanteri, Kükürtdioksit, ATDL Dispersiyon Modelleme, Grid ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Air pollution in our country, especially in developed districts, shows itself as a serious problem in winter seasons. Beside the amount of pollution into the atmosphere, stable atmospheric conditions cause the air pollution episodes. In this study, SO2 pollution, originated from heating, in Corlu, has been investigated. In the borders of 43 km in Corlu, air pollutant inventories have been prepared and dispersion of SO2 concentration have been determined by using ATDL dispersion modelling. The area divided into 16 grids with respect to the density of industrial and urban district. The number of residence, small management and industrial foundation, in per grid, and type of heating system, which is in November- April period, quantity of total fuel, used in these sources, have been determined. The confirmed values have been used as input data of model, entering meteorological data with the size of grids, quantity of SO2, produced in each grid, has been determined. In these inventory studies, in the area, it is determined that, stove in about %66 percent of urban area, central heating in %33 percent and electrical, vapour stoves etc. In %1 percent is used while in the industrial area central heating system is used. The result of the inventories study in the urban area, in 55386 residences solid fuel is used with %90 percent, in 6385 residences fuel oil is used with %10 percent. In the urban areas, annual using of lignit coal is 220792 tons, pit coal is 1 852 tons and fuel oil is 7396 tons per year. In the industrial areas 31915 tons fuel oil is used per year. SO2 emission rates, originated on using fuel, in per unit area, have been prepared (mass/area.time), using emission inventories with the values determined the meteorological data such as direction of wind, speed of wind and wind direction frequency distribution are evaluated and the quantity of SO2 (mass/time) has been determined. According to the calculation, in the urban areas and industrial region, approximately the quantity of SO2, originated on heating, is 9081 tons/year for lignit, 1 165 tons/year for pit coal and 21960 tons/year for fuel oil and 32432 tons/year in the total. The quantity of immission values, for per grid, have been calculated by using ATDL dispersion modelling. In the area, SO2, measured in two grids, has been compared to the results of the calculation and it has been proved that there was a high correlation between them. Key Words : Air pollution, Emission Inventories, Sulfuroxide, ATDL Dispersion Modelling, Grid.