Yüksek binalarda uygulanan soğutma sistemlerindeki yenilikler ve uygulamaları
The Improvement and applications of the cooling systems used in high buildings
- Tez No: 128787
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HEPERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Günümüzde teknoloji ilerledikçe, binalarda mimari değişim ve gelişimlere paralel olarak, insanların daha iyi konfor şartlarında yaşamaları amacı doğrultusunda, mekanik tesisat önem kazanmıştır. Geçmişte sadece sıhhi tesisat ve ısıtma tesisatı ile sınırlı kalmış olan mekanik tesisat uygulamalarında, son yıllarda modern ve yüksek bina yapımının artması ile soğutma, yangın ve otomasyon tesisatı da zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, soğutma tekniği ve soğutucu akışkanlar genel hatları ile incelenmiş,yüksek binalarda kullanılan soğutma sistemleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Isıtma ve soğutma sistemlerinin gelişimi sonucunda, enerji tasarrufu ve bina güvenliği gereksiniminden dolayı, kullanım, neredeyse zorunlu hale gelmiş olan otomasyon ve yangın sistemleri de anlatılmıştır. Ayrıca son teknolojiye uygun olarak tüm mekanik tesisatı yapılmış olan örnek bir yüksek bina seçilmiş, bu binanın otomasyon ve yangın senaryoları yazılarak, otomasyon tesisatı sonucunda kış konumundaki elektrik ve yakıt tasarrufu incelenmiştir. Anahtar kelimeler; Konfor, mekanik tesisat, otomasyon, soğutma, tasarruf. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, as technology develops, in paralel to the architectural changes and developments, mechanical construction also gains importance to create more comfortable life for people In the past, mechanical applications in the buildings were only confined to cooling and plumbing. On the other hand, in the recent years, as the number of modern and high buildings increased, automation, cooling and fire systems have become compulsory. In this study, the cooling technics and the refrigerants have been investigated in general. In addition, a detailed information on cooling systems in high building has been given. Automation and fire systems which have become compulsory due to the requirements of energy saving and building security, as a result of the development of cooling and heating systems have been discussed. Moreover, in line with latest technology, a sample high building with all mechanical systems has been choosen and the energy savings related to electricity and fuel consumption in winter have been investigated considering all the possible automation and fire senarious. Keywords; Comfort, mechanical application, otomation, cooling, saving Xlll