17 Ağustos 1999 İzmit depreminden kaynaklanan deformasyonların kinematik modellerle araştırılması
The Investigation on deformations resulted from 17 August 1999 İzmit earthquake with kinematic models
  1. Tez No: 128812
  2. Yazar: UĞUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Kuzey Anadolu Fay kuşağının Gölcük-Mudanya arasında kalan kesiminde yerkabuğu hareketlerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan Marmara Bölgesi Sürekli GPS Gözlem Ağı (MAGNET) projesi çerçevesinde bu projeye katılan kurumlar ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından toplanan 17 Ağustos 1999 İzmit depremi öncesine ilişkin 2 ve sonrasına ilişkin 4 periyot Global Konum Belirleme Sistemi (GPS) ölçüsü yardımıyla doğrusal kinematik, karesel kinematik ve üstel kinematik deformasyon modelleri uygulanarak bölgedeki deprem anı (coseismic) ve sonrasındaki (postseismic) konum değişimleri belirlenmiştir. Söz konusu modellerde özellikle her bir periyot ölçüsünün dengelenmesinden elde edilen nokta koordinatları ve onların varyans-kovaryans matrisleri temel alınmıştır. Model sonuçları arasındaki farklar ve kestirilen deformasyon alanları karşılaştırılmıştır. GPS noktalarının yerkabuğu hareket parametreleri (konum, hız ve ivme) standart Kalman ve robust Kalman süzgeçleriyle deprem sonrasına ilişkin 4 periyot GPS ölçüsü kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca her iki teknik 17 Ağustos 1999 İzmit depreminden kaynaklanan konum değişimlerinin kestirimi için uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bölgedeki elastik deformasyonun Anadolu ve Avrasya plakalarını kapsayacak şekilde geniş bir alana yayıldığı ve 4. periyot sonunda bölgedeki noktalara ilişkin ivme parametrelerinin anlamsız olduğu saptanmıştır. GPS ile ölçülen koordinat farkları kullanılarak bölgedeki deprem sonrası gerinim birikimi değişimleri incelenmiş ve bölgeye ilişkin gerinim parametreleri (maksimum ve minimum asal gerinim parametreleri, maksimum asal gerinim yönü, toplam kayma parametreleri ve yönü) belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Global Konum Belirleme Sistemi (GPS), yerkabuğu hareketi, Kuzey Anadolu Fay Hattı, standart Kalman ve robust Kalman süzgeçleri, MAGNET. ix
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Global Positioning System (GPS) observations carried out by the MAGNET and Yıldız Technical University have been studied two pre and four post 17 August 1999 İzmit earthquake GPS periods in order to determine crustal deformation in the North Anatolia Fault Zone between Gölcük - Mudanya. A linear kinematic model, a quadratic kinematic model and an exponential deformation model have been applied to determine cosesimic and postseicmic displacements in the region using these GPS observations. These models are based on the coordinates and their covariances obtained from particular epoch adjustments. The differences in the results of the three models and their estimated deformation fields were compared. The crustal movement parameters (position, velocity and acceleration) of the GPS sites have been determined by using standard Kalman filter and robust Kalman filter and GPS observations that were carried out four post 17 August 1999 İzmit earthquake GPS periods. Both standard Kalman filter and robust Kalman filter have been applied to determine postseicmic displacements of 17 August 1999 İzmit earthquake, and the results of the models were also compared. The results indicate that elastic deformations which cover Anatolian plate and Eurasian plate in the region are quite broad, and all sites in the region have also insignificant accelerations at end of the periods. Changes of the strain accumulation in the region have been investigated using GPS coordinate differences obtained from four post 17 August 1999 İzmit earthquake GPS periods, and also strain parameters (maximum and minimum principal strains, direction of the maximum and principal strain, maximum shear strain parameters and its direction) have been determined. Keywords : Global Positioning System (GPS), crustal movement, North Anatolia Fault zone, standard Kalman and robust Kalman filter methods, MAGNET.