Yozgat Topçu göleti algleri üzerine araştırmalar
The Investigations on the algae of the Topçu pond (Yozgat)
  1. Tez No: 128822
  2. Yazar: SİBEL GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Topçu Göleti (Yozgat) Algleri Üzerine Araştırmalar Sibel GÜLER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Cengiz AKKÖZ 2002, Sayfa: 71 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Cengiz AKKÖZ Doç. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Yrd.Doç. Dr. Celaleddin ÖZTÜRK Bu çalışmada, Yozgat il sınırları içerisinde yer alan Topçu Göleti alglerinin kompozisyonu ve mevsimsel değişimleri, ayrıca göl suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri, Temmuz 2000 - Haziran 2001 tarihleri arasında periyodik olarak incelenmiştir. Topçu Göleti'nde yapılan araştırmalarda Bacillariophyta bölümü 65 türle her mevsimde mevcut ve dominant organizma grubunu oluştururken, Chlorophyta 15, Cyanophyta 13, Euglenophyta 10 ve Chrysophyta bölümü ise 2 türle temsil edilmiştir. Mevsimsel çoğalmalar, ilkbahar ve sonbaharda yoğun olmuştur. Göl suyu hafif alkali özelliktedir. ANAHTAR KELİMELER: Bentik algler, Epipelik algler, Epifıtik algler, Epilitik algler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE INVESTIGATIONS ON THE ALGAE OF THE TOPÇU POND (YOZGAT) Sibel GÜLER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Ass. Prof. Dr. Cengiz AKKÖZ. 2002,Pages:71 Jury:Assist. Prof. Dr. Cengiz AKKÖZ Assoc. Prof. Dr.. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Assist. Prof. Dr. Celaleddin ÖZTÜRK In this research, the composition and seasonal changes in the algae of the Topçu Pond within Yozgat borders and the physical and chemical characteristics of the pond water between July 2000- June 2001 have been periodically studied. As a result of the researches in the Topçu Pond the existance and dominance of the species of Bacillariophyta group in all seasons has been found as 65. The species of Chlorophyta, Cyanophyta, Euglenophyta and Chrysophyta groups were determined as 15, 13, 10 and 2 respectively. Seasonal rises has been dense in the beginning of spring and summer and in autumunn. The pond water has a slightly alkali characteristics. KEY WORDS: Benthic algae, Epiphelic algae, Epiphytic algae, Epilythic algae.