Konya Çumra ilçesinin köylerinde arazi toplulaştırmasının tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi
The Effect of the land consolidation on the agricultural substructure of Konya Çumra some villages
  1. Tez No: 128823
  2. Yazar: DERYA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA-ÇUMRA İLÇESİNİN BAZI KÖYLERİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASININ TARIMSAL ALTYAPI HİZMETLERİNE ETKİSİ Derya UÇAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ 2002, Sayfa : 49 Jüri : Prof.Dr. Mehmet KARA : Prof.Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ : Yrd.Doç.Dr. Muhittin ÇELEBİ Bu araştırmada, Konya-Çumra Türkmencamili, Üçhüyük, Ürünlü ve Taşağıl köylerinde uygulanan arazi toplulaştırma projesinin altyapı hizmetlerine etkisi incelenmiştir. Araştırma alanında, toplulaştırmadan önce ve sonraki durum karşılaştırılarak, toplulaştırmanın alan kayıpları, parsel sayısı ve şekli, ulaşım durumu ve sulama şebekesine etkisi incelenmiştir. Arazi toplulaştırması ile parsel sayısında % 17 ile % 45 arasında değişen oranlarda azalma olmuş ve çokgen parsel sayısı ise % 1 'e düşmüştür. Yol ağından ve kanal şebekesinden faydalanan parsel oranı ise % 100 'e yükselmiştir. Ortalama parsel büyüklüğü 23.5 da, 24.3 da, 28.8 da, 39 7 da'dan 32.1 da, 41.7 da, 33.2 da, ve 45.0 dala yükselmiştir. Anahtar Kelimeler : Arazi toplulaştırması, Arazi parçalanması, Şekilsiz parsel, Çumra
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF THE LAND CONSOLIDATION ON THE AGRICULTURAL SUBSTRUCTURE OF KONYA ÇUMRA SOME VILLAGES Derya UÇAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Structures and Irrigation Supervisor : Prof.Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ 2002, Page : 49 Jury : Prof.Dr. Mehmet KARA : ProfDr. Nizamettin ÇİFTÇİ : Asisst.Prof.Dr. Muhittin ÇELEBİ In this research, the effect of land consolidation applications was investigated to agricultural substructure studying. In the research area of land consolidation applied was comparatived previous and subsequent situation from land consolidation was investigated to lost of area, number of plot and shape, transportation conditions and irrigation network. In the result of the land consolidation the number of the plot was reduced 17%, 45 % and the number of polygon plot was reduced 1 %. The number of plot using road network and irrigation network was increased to 100 %. Average plot area was increased from 23.5 da, 24.3 da, 28.8 da and 39.7 da to 32.1 da, 41.7 da, 33.2 da, and 45.0 da. Key Words : Land consolidation, Land piece, Shapeless plot, Çumra