Konya yöresinde yemeklik patateste farklı yumru irilikleri ve bitki sıklığının verim ve bazı verim öğelerine etkisi
The Effect of different plant densities and tuber sizes on yield and yield components of ware potato at Konya region
- Tez No: 128852
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi KONYA YÖRESİNDE YEMEKLİK PATATESTE FARKLI YUMRU İRİLİKLERİ VE BİTKİ SIKLIĞININ VERİM VE BAZI VERİM ÖĞELERİNE ETKİSİ İsmail BEZİRCİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı 2002, Sayfa: 39 Danışman: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Jüri: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Doç. Dr. Mustafa ÖNDER Doç. Dr. Bayram SADE Bu araştırma, 2001 yılında Konya Hayvancılık Araştırma Enstitüsü deneme tarlasında, 70 cm sabit sıra arası mesafede üç farklı sıra üzeri mesafesi (20 cm, 30 cm ve 40 cm) ve üç farklı yumru iriliği (25-35 mm, 36-45 mm ve 45 mm' den büyük) uygulamasının bir yemeklik patates çeşidinin (Granola) yumru verimi, ocakta yumru sayısı, ocakta dal sayısı ve yumru çaplan üzerine etkisini belirlemek gayesiyle yapılmıştır. Araştırmada ocak başına yumru sayısı, dal sayısı ve küçük çaplı yumrular en yüksek 45 mm' den büyük yumrulardan elde edilmiştir. Maksimum yumru verimi ise, 4119 kg/da ile 70x30 cm bitki sıklığında 36-45 mm yumru çapındaki uygulamalardan elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yemeklik patates, bitki sıklığı, yumru iriliği, yumru verimi, dal sayısı, yumru sayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT PLANT DENSITIES AND TUBER SIZES ON YIELD AND YIELD COMPONENT OF WARE POTATO AT KONYA REGION Ismail BEZİRCİ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Jury: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Assoc. Prof. Dr Mustafa ÖNDER Assoc. Prof. Dr Bayram SADE This study was carried out at the Experimental Field of Konya Animal Research Enstitute in 2001. This study is was conducted to determine the effect of three different plant densities (70x20 cm, 70x30 cm and 70x40 cm), and three different tuber sizes (25-35 mm, 36- 45 mm and 45 mm>) on one potato variety (Granola). It was studied about tuber yields, tuber number and stem per plant, and tuber diameter of cited variety. It was found the tuber yield per plant, stem number per plant and, small tuber sizes were the highest from 45 mm > tuber diameter. It was concluded that the maximum tuber yield was with 41.19 tons/ha from 70x30 cm plant density and 36-45 mm tuber diameter. KEY WORDS: Ware potato, plant density, tuber sizes, tuber yield, stem number, tuber number. Vi