Torba Limanında kirlilik indikatörü olan bakterilerin tespiti ve izole edilen E. coli suşlarının bazı direnç özelliklerinin belirlenmesi
Identification of pollution indicator bacteria and determination of some resistance features of isolated E. colistrains at Torba Harbour
- Tez No: 128986
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
II TORBA LİMANINDA KİRLİLİK INDİKATORÜ OLAN BAKTERİLERİN TESPİTİ ve İZOLE EDİLEN Kcoli SUŞLARININ BAZI DİRENÇ ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) BESLER Aysu MUĞLA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran, 2002 ÖZET 01.05.2000 - 15.09,2000 tarihleri arasında Muğla ili Bodrum İlçesi Torba limanında belirlenen 9 istasyondan alman deniz suyu örnekleri membran filtrasyon metodu kullanılarak mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Toplam bakteri sayısı 2840 KOB/100 mi, toplam koliform bakteri sayısı < 46 ve > 2860 KOB/100 mi, fekal koliform bakteri sayısı < 2 ve > 210 KOB/100 mi, fekal streptokok bakteri sayısı < 2 ve > 290 KOB/100 mi arasında tespit edilmiştir. Bakteri sayılarının aylara göre değiştiği, fekal kontaminasyon açısından ise temmuz ayında en yüksek noktaya ulaştığı saptanmıştır. Torba limanı deniz sularından izole edilen fekal koliform bakterileri içinden, her istasyonu temsil eden koloniler seçilmiştir. Bu kolonilerin içinden laktoz (+) sonuç verenffl 75 adet izolat seçilmiş ve IMVIC testi uygulanmıştır. Çalışmanın devamı İMVİC testleri yardımıyla tespit edilen 61 adet muhtemel Kcoli ile sürdürülmüştür. Bu bakteriler APİ 10S test kitleriyle identifiye edilmiş ve 32 adedinin E.coli, 2 adedinin Pantoea spp. Ve birer adedinin Escherichia vulneris, Citrobacter farmeri ve Klebsiella pneumoniae olduğu belirlenmiştir. İdentifiye edilen E.coli suşlannın antibiyotiklere duyarlılıkları disk difüzyon metodu ile tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar NCCLS standartlarına (M100-S9) göre değerlendirilmiştir. Suşların en yüksek dirençliliği % 75 ile gentamisin antibiyotiğine gösterdiği, bunu sırasıyla % 71,8 ile sefalotin, % 1 8,7 ile ampisilin, % 9,3 ile ampisilin / sulbaktam ve % 3,1 ile norfloksasin'nin izlediği tespit edilmiştir. E.coli suşları içinde seftriakson, imipenem, meropenem, trimetoprim/sulfametoksazol ve kloramfenikoPe dirençli suş saptanmamıştır. E.coli suşlannın metallere toksişiteleri agar dilüsyon metodu ile saptanmıştır. 32 adet susun civa, bakır, kurşun, kromat, çinko, gümüş, kadmiyum ve kobalt'a toksisite değerleri tespit edilmiştir. Ecoli suşlannın plazmid DNA profilleri çıkanlarak moleküler ağırlıklan tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yalnız 9 adet susun plazmid içerdiği, diğer suşlann plazmid içermediği gözlenmiştir. Plazmidlerin moleküler ağırlıklan 1,61 - 19,36 kb arasında bulunmuştur. Deniz kullanıcı sayılarının fazla olduğu istasyonlardan elde edilen suşlarda, antibiyotiklere çoklu direnç görülmüş ve bu suşlann plazmid içerdiği saptanmışta". Anahtar Kelimeler : Antibiyotik direnci, ağır metal direnci, indikatör bakteriler, plazmid profili, su kalitesi.
Özet (Çeviri)
IV IDENTIFICATION OF POLLUTION INDICATOR BACTERIA AND DETERMINATION OF SOME RESISTANCE FEATURES OF ISOLATED Kcoli STRAINS AT TORBA HARBOUR (PhJVLThesis) BESLER Aysu MU?LA UNTVERSIT Y INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Summer, 2002 ABSTRACT Sea water samples taken from nine stations determined at torba harbour of Bodrum district in Muğla province between 01.05.2000 and 15.09.2000, are microbiologically evaluated using membran filtration method. The number of total bacteria is determined between < 103 and > 2840 CFU/100 ml, the number of total conform bacteria, between < 46 and > 2860 CFU/100 ml, the number of fecal coliform bacteria, between < 2 and > 210 CFU/100 ml, the number of fecal streptococ bacteria, between < 2 and > 290 CFU/100 ml. It has been fixed that the number of bacteria changes according to months, though regarding to fecal contamination it has reached the highest point in July. Colonies representing each station have been chosen from fecal coliform bacteria isolated from sea water of Torba Harbour. From these colonies 75 isolats resulting in Lactose (+) have been selected and applied IMVIC test. The rest of the study is followed by 61 probable E.coli determined by the help of IMVIC test. These bacteria have beenidentified by API 10S test kits and it has been identified that two of them are Pantoea spp., one Escherichia vulneris, one Citrobacterfarmeri and Klebsiella pneumoniae. The sensitivity of identified E.coti strains to antibiotics has been fixed by disc diffusion method. The obtained results have been evaluated according to NCCLS standarts (M100-S9). It is determined that the maximum resistance of strains are shown to gentamicin with a rate of 75 %, and this is foil wed by cephalothin with 71.8 %, ampicillin with 18.7%, ampicillin/sulbactam with 9.3%, and norfloxacin with 3.1 %. No resistance was detected against ceftriaxone, imipenem, meropenem, trimethoprim/ sulphamethoxazole and chloramphenicol. The toxicity of E.coli strains to metals have been determined by agar dilution method. Thirty-two strains oiE.coli toxicity values to mercury, copper, lead, zinc, silver, cadmium and cobalt have been fixed. The molecular weight of Exoli strains have been determined by putting out the plasmid DNA profiles. According to the obtained results, it is observed only 9 that of the strains consist of plasmid, the others don't consist any. The molecular weights of plasmids are found between 1.61 and 19.36 kb. In the strains where the number of sea users are abundant, resistance to antibiotics and existence of plasmids may bring out health hazards.