Dipsiz ve Çine Çayı epilitik alglerinin ekolojik yönden araştırılması
  1. Tez No: 128989
  2. Yazar: M. FATİH MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Ağustos 2000 ile Temmuz 2001 tarihleri arasında, Muğla il sınırlan içinde yer alan Dipsiz Çayı ile Aydın il sınırlan içindeki Çine Çayı üzerinde yapılmıştır. Dipsiz ve Çine Çayı üzerinde belirlenen 5 istasyondan su örnekleri alınmış ve epilitik alg örnekleri toplanmıştır. Yaptığımız incelemede epilitik alg topluluktan içerisinde, diatomlann hem tür sayısı hem de hücre sayısı olarak oldukça önemli bir yer işgal ettikleri görülmüştür. Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Rhodophyta ve Euglenophyta'ya ait toplam 116 takson tespit edilmiştir. Bunlardan Melosira varians, Cocconeis placentula, Diatome vulgare, Synedra ulna, Navicula gracilis, Oscillatoria spp,ve Spirogyra spp.'mn en çok gözlenen taksonlar olduğu tespit edilmiştir. Aynca fiziko-kimyasal verilere ve epilitik alglere göre su kalitesi değerlendirmesi yapılmış ve birbirleri ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out between August 2000 and July 2001 on Dipsiz stream which is in the border of Muğla and Çine stream which is in the border of Aydın district. Water samples and epilitic algae were obtained from five stations chosen on Dipsiz and Çine streams. Acording to the results of the study, the diatoms have been found significant in terms of the numbers of type and cell among the epilitic algae communities. 116 taxa in total belonging to Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Rhodophyta and Euglenophyta have been determined. Melosira varians, Cocconels placentula, Diatome vulgare, Synedra ulna, Navicula gracilis, Oscillatoria spp. and Spirogyra spp. have been found as the most observed ones within all taxa determined. In addition, water quality in terms of physico-chemical and epilitic algae have been evaluated and compared.