Gökova Körfezi (Muğla) balık faunasının araştırılması
  1. Tez No: 128990
  2. Yazar: FATİH ÖĞRETMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Gökova Körfezi balıklarının belirlenmesi ve bölgeye yeni giren balıkların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Özellikle Kızıldeniz'den gelen (Lesepsiyen) türler ve Atlantik'ten Akdeniz'e giren türler faunada değişikliklere neden olmuş ve yeni türler ülkemiz sularına girmiştir. Bu çalışma kapsamında, Eylül 2000- Ekim 2001 tarihleri arasında Gökova Körfezi'nde yapılmıştır. Çalışma esnasında Akyaka Balıkçılık Kooperatifine bağlı balıkçı teknelerinden yardım alınmıştır. Bölgede balıkçılık genelde iç körfezde yapıldığı için yakalanan türlerde genelde buraya aittir. Elde edilen türlerin morfolojik ve biyolojik özellikleri verilmiştir. Türler sistematik açıdan incelenmiş ve araştırma sonunda 2 sınıf, 62 familyaya ait 144 tür elde edilmiştir. Bu 144türden 12 tanesi Lesepsiyen türdür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study was carried out for the determination offish species living in Gökova Bay (Aegean Sea). Particularly Red Sea migrants (Lessepsian) fish species and species which originating from Atlantic to Mediterranean were changed fish fauna and new species took part our seas. In this study was conducted in Gökova Bay between September 2000- October 2001. During the study, took help fisher which member of Akyaka Fisheries Cooperative. Because of fishing generaly concerning this area. Morphologic and biologic features were given, systematic of the species inhabiting bay were examinated and 144 species of 67 family belonging 2 classis determined. 12 of 144 are Lessepsien species.