Dipsiz–Çine Çayı'nın epilitik ve epifitik alg türlerine göre ve fizikokimyasal yöntemlerle su kalitesinin belirlenmesi
Determination of water quality in Dipsiz-Çine (Muğla-Aydin) stream according to epilithic and epiphytic algaes and physicochemical methods
  1. Tez No: 721517
  2. Yazar: RIDVAN KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma 2015-2016 tarihleri arasında ve 2020 Eylül-Ekim aylarında Dipsiz- Çine (Muğla-Aydın) Çayı üzerinde Epilitik ve Epifitik alg türlerine ve fizikokimyasal parametrelerle elde edilen analiz sonuçlarına göre su kalitesinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dipsiz- Çine Çayı üzerinde belirlenen istasyonlardan su örnekleri ve alg örnekleri alınmıştır. Su sıcaklığı, elektriksel iletkenlik, pH, çözünmüş oksijen parametreleri arazi çalışmaları sırasında ölçülmüştür.Suyun fiziko-kimyasal özelliklerinin tespiti için amonyum azotu, nitrit azotu, nitrat azotu, orto-fosfat fosforu, toplam sertlik, sülfat sertliği, karbonat sertliği, kalsiyum iyonu ve magnezyum iyonu ölçülerek değerlendirilmiştir. Bacillariophyta, Chlorophyta, Dinophyta, Euglenophyta ve Cyanobacteria'ya ait toplam 71 takson teşhis edilmiştir. Bacillariophyta en baskın grubu temsil etmiştir. Bacillariophyta grubu içerisinde Pennales ordosuna ait taksonların, Centrales ordosuna ait taksonlara göre birey sayısı ve takson zenginliği bakımından baskın olduğu tespit edilmiştir. Diatoma vulgaris, Melosira varians, Amphora ovalis, Navicula gracilis, Cymbella helvetica, Diploneis ovalis ve Cyclotella meneghiniana en çok gözlenen türlerdir. Tüm istasyonlarda en baskın türün Melosira varians olduğu tespit edilmiştir. İstasyonlarda belirlenen epilitik alglerin sıklık, baskınlık, çeşitlilik değerleri ve istasyonların benzerlikleri saptanarak, su kalitesi sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir. Biyolojik yönden teşhis edilen örnekler Saprobi İndeksi ve Trofik Diyatome İndekslerinde kullanılmıştır ve elde edilen sonuçlara göre su kalitesi belirlenmiştir. Dipsiz Çine Çayı'nın su kalitesinin YSKY (2012)'ye göre; II. kalite (iyi), Klee (1991)'ye göre; II. kalite (vasat kirlenmiş) ve epilitik alglere göre belirlenen Saprobi indeks değerlerine göre; II. kalite (orta derecede kirlenmiş) su sınıflarına dahil olduğu belirlenmiştir. Trofik Diyatome indeksi sonuçlarına göre, 1. istasyonun Mezotrofik olduğu, 2. , 3. ve 5. İstasyonların Ötrofik olduğu, 4. ve 6. istasyonların ise Hipertrofik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2015-2016 and 2020 in September and October on the Dipsiz-Çine (Muğla-Aydin) Stream to determine the water quality according to the Epilitic and Epiphytic algae species and the analysis results obtained with physicochemical parameters. Water samples and algae samples were taken from the stations determined on Dipsiz-Çine Stream. Water temperature, conductivity, pH, dissolved oxygen parameters were measured during the field. In order to determine the physico-chemical properties of water, ammonium nitrogen, nitrite nitrogen, nitrate nitrogen, ortho-phosphate phosphorus, total hardness, sulfate hardness, carbonate hardness, calcium ion and magnesium ion were measured and evaluated. Total of 71 taxa belonging to Bacillariophyta, Chlorophyta, Dinophyta, Euglenophyta and Cyanobacteria were identified. Bacillariophyta represented the most dominant group. Within the Bacillariophyta group, the taxa belonging to the Pennales order were found to be dominant in terms of the number of individuals and taxa richness compared to the taxa belonging to the Centrales order. Diatoma vulgaris, Melosira varians, Amphora ovalis, Navicula gracilis, Cymbella helvetica, Diploneis ovalis and Cyclotella meneghiniana are the most observed species. It was determined that the most dominant species in all stations was Melosira varians. The frequency, dominance, diversity values of the epilitic algae determined at the stations and the similarities of the stations were determined and evaluated together with the water quality results. Biologically identified samples were used in the Saprobi Index and Trophic Diatomaceous Index, and the water quality was determined according to the results obtained. According to YSKY (2012), the water quality of Dipsiz Çine Stream; II. quality (good), according to Klee (1991); II. According to Saprobi index values determined according to quality (medium polluted) and epilitic algae; II. quality (moderately polluted) water classes. According to the results of the trophic diatom index, the 1st station is Mesotrophic, the 2nd, 3th and 5th Stations are Eutrophic, 4th and 6th stations were found to be hypertrophic.