Hücresel imalat sistemlerinin tasarımı için bulanık çok amaçlı matematiksel programlama modeli ve çözüm yaklaşımı
A Fuzzy multiobjective mathematical programming model and solution approach for the design of cellular manufacturing systems
- Tez No: 129014
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
HÜCRESEL İMALAT SİSTEMLERİNİN TASARIMI İÇİN BULANIK ÇOK AMAÇLI MATEMATİKSEL PROGRAMLAMA MODELİ VE ÇÖZÜM YAKLAŞIMI (Doktora Tezi) Feyzan ARIKAN ÖKTEMER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Gerçek yaşam karar problemlerinin iki temel özelliği; yapısında birden çok birbiri ile çatışan amaç barındırması ve problemin tanımında varolan bulanıklıktır. Hücresel İmalat Sistemlerinin Tasarımı, bir gerçek yaşam problemi olarak bu iki özelliğe de sahiptir. Tasarım probleminin yukarıdaki özelliklere ek olarak taşıdığı ûçûncû bir özellik ise; hücresel formasyon ve harici eleman sorununun eş zamanlı incelenmesinin, etken tasarıma getireceği önemli katkıdır. Bu çalışmada; problemin gerçeğe en yakın şekilde tanımlanabilmesi ve çözümlerin anlamlı olabilmesi için, sözkonusu özellikleri birarada değerlendiren çok amaçlı bulanık matematiksel bir model ve iki aşamalı bir çözüm yaklaşımı önerilmiş, ayrıca bulanık parametrelerin matematiksel ifadesi için kullanılan üyelik fonksiyonlarının model davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Önerilen model ve çözüm yaklaşımı ve aynı zamanda farklı üyelik fonksiyonlarının model üzerine etkileri, literatürden seçilen deterministik bir veri kümesinin bulanık adaptasyonu kullanılarak sayısal boyutta incelenmiştir. Farklı üyelik fonksiyonlarıyla yapılan incelemeler talep üyelik fonksiyonunun model davranışındaki oldukça belirleyici etkisini açığa çıkararak, üyelik fonksiyonu yapılandırılmasının önemini vurgulamıştır. Karar verici için alternatif karar planları üreten önerilen çözüm yaklaşımı ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş; önerilen modelin, gerçek yaşamda karşılaşılabilecek bir hücresel imalat tasarım problemi için esnek ve uygun matematiksel tanımlamayı sağlarken, önerilen yaklaşımın ülkemizde sanayii sektörünün % 90'ının oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler için etken ve faydalı bir araç olmaya aday olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu :605 02 01 Anahtar Kelimeler : Hücresel İmalat, Bulanık Matematiksel Programlama, Çok Amaçlı Karar Verme Sayfa Adedi :204 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
A FUZZY MULTOBJECTIVE MATHEMATICAL PROGRAMMING MODEL AND SOLUTION APPROACH FOR THE DESIGN OF CELLULAR MANUFACTURING SYSTEMS (Ph.D. Thesis) Feyzan ARKAN ÖKTEMER GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT The real life decision problems have two main properties. One of which is their having several conflicting objectives and the second is the fuzziness existing in the problem description. As a real life problem, cellular manufacturing design problem has these two properties. Besides, the third property of the problem is that the important contribution of dealing with cell formation and exceptional element problems simultaneously for an efficient design. This study proposed a multi-objective fuzzy mathematical model that reflects the properties mentioned above for the realistic problem description and also proposed a two-phase solution procedure to reach implementable solutions. In addition, the effects of the different membership functions that express the fuzzy model parameters mathematically, on mathematical model are investigated. The proposed model and the solution approach and also the effects of different membership functions on mathematical model are analysed numerically by using the fuzzy adaptation of a deterministic data set selected from the literature. The investigations related with the different membership functions proofed that the membership function structure of the part demand has strong influence on the model. So the importance of the membership function construction is pointed out The solution approach produces the alternative decision plans for the use of decision-maker. Solutions show that the proposed model has flexible and suitable mathematical description for the cellular manufacturing design problem to express the real situations and the approach is a candidate for efficient and useable tool in small and medium sized enterprises which constitutes 90 % of industrial sector in our country. Science Code :605 02 01 KeyWords : Cellular Manufacturing, Fuzzy Mathematical Programming, Multiple Objective Decision Making Page Number :202 Adviser :Prof. Dr. Zülal GÜNGÖR