Hücresel imalat sistemlerinin genetik algoritmalar ile tasarlanması ve bir uygulama
Cellular manufacturing systems design with genetic algorithms and an application
  1. Tez No: 287737
  2. Yazar: AHMET ERİŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, hücresel imalat sistemlerinin tasarımı konusu incelenmiş, hücre oluşturma yöntemleri araştırılmıştır. Hücre oluşturma yöntemi olarak genetik algoritma kullanımı önerilmiştir. Önerilen yöntem, bir üretim işletmesindeki mevcut bir durum üzerinde uygulanmıştır. Önerilen algoritma için bir amaç fonksiyonu oluşturulmuştur. Bu amaç fonksiyonu doğrultusunda, hücre başına işlem sayısının sınırlandırılmamış durumu ve sınırlandırılmış durumu için sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre hücresel imalat sistem tasarımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cellular manufacturing systems design theme is examined, cell formation methods are researched. For cell formation, genetic algorithms are proposed. Proposed method, is applied at a manufacturing facility. An objective function is generated for the proposed algorithm. Toward this objective function, results are obtained for constrained and unconstrained operation number for each cell. A cellular manufacturing system design is proposed with the obtained results.