Orta gerilim yer altı kablolarında derinliğin akım gerilim taşıma kapasitesine etkisi
The Effect of depth to current transmission capacity for moderate voltage underground cables
  1. Tez No: 129074
  2. Yazar: ALPER TURAN ERGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Yer altı kabloları, toprağın ısıl direnci, akım taşıma kapasitesi Enerji iletiminde akım taşıma kapasitesi en önemli faktörlerden biridir. Yapılan bu çalışmada yer altı enerji kablolarında akım taşıma kapasitesine etki eden faktörler incelenmiş ve derinliğin etkisinin ne boyutta olduğu belirtilmiştir. İlk bölümde yer altı kablolarının yapısı anlatılmış, sınıflandırılması yapılmış ve genel bilgiler verilmiştir. TSE standartlarına göre döşeme derinliği ve döşeniş şekilleriyle ilgili açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın asıl konusu olan orta gerilim yer altı kabloları hakkında değerlendirme yapılmış ve test değerleri ve hangi şartlarda kullanılabileceklerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise akım taşıma kapasitesi üzerinde durulmuş, etki eden etmenler belirtilmiştir. Son bölümde yer altı kablolarının akım taşıma kapasitelerinin hesabının nasıl yapıldığı açıklanmıştır. Kablo sistemlerinin ısıl incelemesi yapılarak akım taşıma kapasitesini verecek bağıntı elde edilmiş ve derinliğin etkisi anlatılmış, en son olarak konuyla ilgili sayısal örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde incelenen konunun değerlendirilmesi yapılıp çıplak iletkenli havai hat ile yer altı kablosu kıyaslaması yapılmış, yeraltı kablolarında derinliğin akım taşıma kapasitesine etkisi belirtilmiştir. xvı
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF DEPTH TO CURRENT TRANSMISSION CAPACITY FOR MODERATE VOLTAGE UNDERGROUND CABLES Key Words : Underground cables, thermal resistance of earth, current transmission capacity. Current carrying capacity is one of the most important factors in energy transmission. In this study the factors that affect current carrying capacity for underground cables have been dealt with and the effect of depth has also been investigated. In the first section the structure of underground cables has been presented and classifield then general information is given. The installation of cable depth according to TSE standarts and installation of cable types have also been exeplained. In the second section there is an evaluation for moderate voltage underground cables which is the actual subject of the study the test values and the circumstances that can be used are given. In the third section, following section current carrying capacity is investigated and the factors that affect it are pointed out. In the final section, the calculation of current carrying capacity for underground cables are given. Also the effect of temperature has been investigated for the cable system that have been studied and the formula that gives current carrying capacity is obtained the effect of depth has been explained on this formula.Finally there are some examples that use this formula. In the result section, the evaluation of the investigated subject has been prepared and the comparison between underground cable and cable laid in air have been studied, the effect of depth to current carrying capacity for underground cables has been presented. xvn