Bentonit, zeolit ve çam talaşı üzerine metal kompleks boyalarının adsorpsiyonu
The adsorption of metal complex dyes onto bentonite, zeolite and pine sawdust
- Tez No: 129075
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. AYHAN ŞENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
CFB) ve Metal Kompleks Parlak Mavi (Lansan Brillant Blue CF-BA) boyar maddelerinin Bentonit, Zeolit ve Çam Talaşı adsorpsiyonu; tanecik boyutu, pH, karıştırma hızı, adsorban kütlesi, başlangıç boya konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametreler değiştirilerek incelenmiştir. Böylece boyaların maksimum adsorpsiyonları için optimum şartlar araştırılmıştır. Langmuir ve Freundlich izotermleri için adsorpsiyon parametreleri belirlenmiş ve tartışılmıştır. Çalışma sonunda, metal kompleks boyaları adsorbe edecek olan her üç adsorbanın da adsorban tane boyutu, pH ve karıştırma hızı, sıcaklığın adsorpsiyon üzerinde etkili oldukları görülmüştür. Çalışma sıcaklığının adsorbsiyona negatif etkisi olduğu saptanmıştır. 3 adsorbanın da metal kompleks boyları adsorblama kapasitesi yüksektir. Tanecik boyutunun adsorpsiyona etkisi incelendiğinde; bentonit için her iki boya için 75-90 tim aralığındaki adsorban tane boyutu, zeolit adsorbanı kullanıldığında, MK san boyası için 53 um adsorban tanecik boyutu, MK parlak mavi için
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of Metal Complex Yellow (Lansan Yellow CFB) and Metal Complex Brillant Blue (Lansan Brillant Blue CF-BA) on Bentonite, Zeolite and pine shavings were examined by changing the parameters that include particle size, pH, mixing rate, adsorbent mass, initial dye concentration and temperature. Thus the conditions of maximum dye adsorption were investigated with different parameters. Adsorption parameters for Langmuir and Freundlich isotherms were determined and discussed. At the end of the study, it was found that it could be enough each three adsorbent, bentonite, zeolite and pine sawdust, which will adsorp metal complex dye. It was seen that adsorbent mass, pH, mixing rate and temperature are significant for adsorption. For three adsorbent, when temprature is increased, decrease amount of dye adsorbed was seen. When particle size was investigated for metal complex dyes, the particles which have 75-90 urn size has the highest adsorption capacity onto bentonite. When particle size was investigated for MK yellow dyes, the particles which have 53-75 p.m size has the highest adsorption capacity onto zeolite. When particle size was investigated for MK brillant blue dyes, the particles which have