Bazı geçiş metalleri ile çapraz bağlanan yeni poliamidoksimlerin sentezi
- Tez No: 12908
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMİDE ERTEPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET 1, 4-Bis( 5-nitrobenzimidazol )butan ve 4,4'-bin(4- nitrobenzaldiraino)dibenzo( 18-crown-6 ) dan elde edilen 1,4- bis ( 5-aminobenzimidazol ) bütan ve 4, 4 ' ~bin( 4-aminobenzil )di- aminodibenzo( 18-cronw-6 ) 'nın diklor glioksimle mutlak etanollu ortamda reaksiyonundan yeni poliamidoksimler [DCPA ve DAPA] sentez edilmiştir. Daha sonra bu poliamidoksimlerin Ni(II) ve Pd(II) gibi bazı geçiş metal iyonları ile çapraz bağlanması ve karakterizasyonu yapılmıştır. Bu poliamidoksim kompleksleri, poliamidoksimlerin pekçok komşulu poliamidoksimlerde olduğu N atomlarından koordinatif bağ yaptığı, metal ligand oranı 1:2 komplekslerdir. Yeni sentez edilen 1 aminlerin ve poliamidoksimlerin karakterizasyonu H-NMI İR, Elementel Analiz ve DSC analizleriyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Novel polyamidoximes [ DCPA and DAPA ] have been synthe sized using 4, 4 ' -Bis ( 4-amino benzyl) diamimodibenzo (18- Crown-6) and 1, 4-Bis ( 5-aminobenzimidazole) butane, which have been prepared from 4, 4' -Bis ( 4-nitrobenzaldimino) di- benzo (18-Crown-6) and 1, 4-bis( 5-nitrobenzimidazole) butane and dichloro glyoxime in absolute ethanol. Then, the charac terization and the crosslinking of polyamidoximes via coor dination with some transition metal ion such as Ni(II) and Pd(II) are presented. These complexes of polyamidoximes coordinate through the two N atoms, as most of the vicinal dioximes. The identification of the new amines and polyamid oximes carried are out u Analysis and DSC curves. 1 oximes carried are out using H-NMR, IR, Elemental