Effects of soluble burnable poison on the age of a PWR core
  1. Tez No: 1292
  2. Yazar: SERHAT ALTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET ÇÖZÜNÜR VE YANAR ZEHİRLERİN PWR KALBİNİN ÖMRÜ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ALTEN, Serhat Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Mühendislik Tez Yöneticisi s Doç- Dr. Güngör GÜNDÜZ Eylül 1937, 95 sayfa Bu çalışmada çözünür ve yanar zehirlerin PWR kalbine yüklenen yakıtın ömrü üzerindeki etkileri bilgisayarla incelenmiştir. Analizde, silindirik geometri 1 i birim hacimde, çok enerji gruplu ve tek boyutlu yakıt tüketimi hesapları yapan LASER paket programı kullanılmıştır. Reaktör kalbi ile ilgili bütün değişkenlerin, çözünür ve yanar zehirlerin kullanılması ile oluşan nötron dağılımının sertleşmesi nedeniyle gel işt iri lebi ldiği bulunmuştur. Spektrum sertleşmesi rezonans bölgesinde daha fazla nötron yutulmasına, daha fasla plütonyum üretilmesine ve kalp ömrünün artmasına neden olmaktadır.İ rcelenen sekiz değişik boron kullananı biç i m i neleri birisi olan kesikli boron yükleme ve ömrün sonuna doğru boronu uzaklaştırma yöntemi, tüketilen birim yakıt için ençok enerji üretimini vermektedir. Ayrıca, "C 3.2 zengi nleşt iri İmi ş yakıtın güç üretimi açısından en uygun zenginleştirme olduğu bulunmuştur. ftnahtar Kelimeler : PWR, Reaktör kontrolü, Kalp ömrü, Çözünür zehirler, Boron vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF SOLUBLE BURNABLE POISON ON THE AGE OF A PWR CORE ALTEN, Serhat M.S. Thesis in Nuclear Engineering Supervisor ; Assoc. Prof. Dr. Gungor GUMDUZ September İ9Ö7, 95 pages The computer analysis of a PWR core to investigate the effect of soluble burnable poison on the age of fuel loading was studied. A mult i energy, one dimensional, cylindrical geometry unit cell depletion code of LASER was used in the analysis. It was found that, almost all core parameters could be improved by using soluble burnable poison due to hardening of neutron spectrum. Spectral hardening essentially results in more neutron capture in resonance region, thus more pi ut on i urn production, and consequently, increased core life. mAmong eight different borat ion strategies studied, periodic borat ion followed by deboration toward the end of life, gives the highest power production pet- unit mass of spent U- 335. It was also found that 3. £ "A fuel enrichment resulted in the best fuel economy for power production. Key Words s PWR, Reactor control, Core age, Soluble poison, Boron. IV