NAPO as a novel apoptosis marker
Yeni bir apoptoz belirteci: NAPO
- Tez No: 129227
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Yeni bir apoptoz belirteci: NAPO Berna S. Sayan Doktora Tezi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tez yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Öztürk 2002, 128 sayfa Apoptoz veya programlanmış hücre ölümü embriyonik gelişimde ve homeostazın sağlanmasında çok önemli bir role sahiptir. Ayrıca kanser, nörodejeneratif hastalıklar, otoimmün hastalıklar ve kalp hastalıklarının patofızyolojilerinde de rol alır. Buna bağlı olarak, apoptozun tayini ve çalışılması hem temel hem de klinik araştırmalar açısından son derece önemlidir. Bu sebeple apoptoz tayininde kullanılacak hassas ve basit metodların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma NAPO (apoptozda negatif) adlı, spesifik olarak apoptoz sırasında yok olan yeni bir antijenin bulunması ve karakterizasyonunu içermektedir. NAPO'ya karşı olan anti-NAPO antikoru 60 ve 70 kDa civarında yürüyen iki adet polipeptidi tanımaktadır. Bu antijen kuisens, senesens ve mitoz da dahil olmak üzere hücre siklüsünün tüm safhalarında varlığını sürdürmektedir. Yani NAPO antijeninin immünodeteksiyonu apoptotik olan ve olmayan hücrelerin teşhisi için kullanılabilinecek spesifik, hassas ve kolay bir metoddur. ¦A \
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NAPO as a novel apoptosis marker Berna S. Sayan Ph.D. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Öztürk 2002, 128 pages Apoptosis or programmed cell death plays a pivotal role in embryonic development and maintenance of homeostasis. It is also involved in the etiology and of pathophysiological conditions such as cancer, neurodegenerative, autoimmune, infectious and heart diseases. Consequently, the study of apoptosis is now at center of both basic and clinical research applications. Therefore sensitive and simple apoptosis detection techniques are required. This study involves identification and characterization of a monoclonal antibody-defined novel antigen, namely NAPO (negative in apoptosis), which is specifically lost during apoptosis. The anti-AAPO antibody recognizes two nuclear polypeptides of 60 kD and 70 kD. The antigen is maintained in quiescent and senescent cells, as well as in different phases of the cell cycle including mitosis. Thus, immunodetection of NAPO antigen provides a specific, sensitive and easy method for differential identification of apoptotic and non-apoptotic cells. IV