Analysis, design and implementation of an object-oriented graphical scheduling algorithm modeling system
Nesneye yönelik çizelgeleme algoritması grafiksel modelleme sistemi analizi, tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 129264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET NESNEYE YÖNELİK ÇİZELGELEME ALGORİTMASI GRAFİKSEL MOBELLEME SİSTEMİ ANALİZİ, TASARIMI VE UYGULAMASI G-SAMS II kullanıcıya birbirlerinden bir çok alanda farklı olan çizelgeleme ortamlarının modellenmesi için kullanımı kolay ve hızlı grafiksel bir algoritma geliştirme sistemi sunma amacıyla tasarlandı. G-SAMS II kullanılarak optimal veya optimal olmayıp kullanılabilir sonuçlar üreten sezgisel algoritmalar veya modellenen üretim ortamının kısıtlarına ve amaçlarına uygun özel algoritmalar geliştirilebilmektedir. G-SAMS n'nin grafiksel arayüzü kullanıcıya algoritmik birimleri sürükle bırak tekniğini kullanarak tasarım penceresine yerleştirmeleri suretiyle algoritmalarını görsel olarak geliştirme imkanı sunmaktadır. Geliştirlen bu algoritmalar daha sonra temelde kullanılan çizlegeîeme sistemi tarafından çalıştırılarak çizelgeleme problemlerinin çözümünde kullanılmaktadır. G-SAMS II en önemli özelliklerinden birisi algoritmalar oluşturulurken kullanılan algoritmik birimlerin de kullanıcı tarafından XML doküman şablonları şeklinde herhangi bir programlama dilinde kodlama yapılmasına gerek kalmadan geliştirilmesinin sağlanmasıdır. Bu özellik sayesinde önceden geliştirilmiş ve tanımlı bir algoritmik birim kütüphanesine gerek kalmamaktadır. Kullanıcı, algoritmalarında kullanacağı algoritmik birimleri XML doküman şablonları şeklinde tanımlama ve kendi algoritmik birim kütüphanelerini oluşturma esnekliğine kavuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS, DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN OBJECT-ORIENTED GRAPHICAL SCHEDULING ALGORITHM MODELING SYSTEM G-SAMS II is designed to assist the developer to easily construct and modify scheduling algorithms within graphical scheduling environments, which are capable of modeling various scheduling constraints. Algorithms constructed using G-SAMS II may be heuristic or optimal algorithms presented in the literature, as well as custom algorithms created by the developer. G-SAMS II, with its integrated modeling environment, allows developers to drag and drop algorithmic units on to the design window, and visually construct scheduling algorithms. The constructed algorithm can then be used to solve scheduling problems modeled in the base scheduling system. G-SAMS II is capable to expand its basic processing units library without programming but by using a XML node template document, which defines the logic of the node. By this added extensibility functionality there is not a build in nodes library. The developer creates his nodes that he will need in building algorithms using G-SAMS II XML node template documents from scratch and by this way forms his own nodes library.