Effects of dredge holes on the shoreline change in the Black Sea
Karadeniz'de kum çıkarılmasının kıyı çizgisi değişimi üzerindeki etkileri
- Tez No: 129266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE N. OTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET KARADENİZ'DE KUM ÇIKARILMASININ KIYI ÇİZGİSİ DEĞİŞİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ İstanbul'un yıllık kum ihtiyacı yaklaşık 10 milyon metreküptür. Bu miktarın yansı Karadeniz'den, şehrin Avrupa yakasının açıklarından çıkarılmaktadır. Denizden kum çekilmesinin kıyı erozyonuna neden olabileceği bilinmesine rağmen, dünyanın birçok denizinden büyük miktarlarda kum çıkarılmaktadır. Bu tezin başlıca amacı denizde açılan kum çukurlarının kıyıya olan fiziksel etkilerinin araştırılmasıdır. Olayı tanımlayan fiziksel parametreleri anlamak ve sayısal modeller için gerekli verileri sağlamak amacıyla Kilyos kıyısında bir dizi saha ölçümleri yapılmıştır. Dalgaların neden olduğu çökelti hareketinin denizdeki en derin sınırı araştırılmış ve kıyıya dik yöndeki taşınım modelleri kullanılarak kum çukurlarının tekrar dolması sonucu oluşan kıyı erozyonu incelenmiştir. Dalgaların çukurlar üzerinden geçerken değişmesi sonucu oluşan dolaylı etkiler monokromatik ve spektral dalga modelleri ve tek çizgi kıyı değişim modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Kilyos'un batimetrik ve hidrodinamik özellikleri kullanılarak değişik çukur boyutları ve yerleri için kıyı değişimi sayısal olarak modellenmiştir. Elde edilen sonuçlar denizden kum çıkarılmasının kıyıya olan etkisini en aza indirgeyecek akılcı ölçütler oluşturulması için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF DREDGE HOLES ON THE SHORELINE CHANGE IN THE BLACK SEA Annual sand demand of Istanbul is approximately 10 million cubic meters. About half of this amount is dredged from the Black Sea, west of the Strait of Istanbul. Offshore dredging, despite the large volumes dredged worldwide is known to have some negative impacts on the littoral cycle and consequently to shoreline change. This thesis was initiated to study the effects of the dredge holes on coastal erosion. A set of field measurements were made on the Kilyos coast to understand the parameters defining the governing physical processes and supply numerical models with the necessary input. Offshore limit of sediment transport was investigated and cross-shore sediment transport models were employed to find the shoreline erosion resulting from back filling of dredge holes. Indirect effects due to wave transformations over dredge holes were investigated with both monochromatic and spectral wave models, and a one- line shoreline evolution model. For different dimensions and locations of dredge holes, the resulting shoreline change is modeled numerically using bathymetric and hydrodynamic conditions of the Kilyos coast. These results are used to develop rational dredging criteria to minimize the impacts of offshore dredge holes on shoreline change.