Kakeya problem in d-dimensions
d boyutlu uzayda Kakeya problemi
  1. Tez No: 129267
  2. Yazar: NUSRET BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP EDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET d BOYUTLU UZAYDA KAKEYA PROBLEMİ Bu tezde, Bourgain, Tao ve Katz tarafından, Besicovitch kümelerinin Hausdorff ve Minkowski boyutları için yakın zamanlarda bulunan alt sınır değerleri incelenmekte dir. Bu çalışmalarda anahtar nokta, Bourgain tarafından 90'larm sonlarında bu sahada ilk kez uygulanan aritmetik sayma metodlarıdır. Tezin de ana odağım bu oluşturmak tadır. % MS,
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT KAKEYA PROBLEM IN ^-DIMENSIONS In this thesis, we mainly studied some recent results obtained by Bourgain, Tao and Katz in the last decade, on the lower bounds for Hausdorff and Minkowski dimen sions of Besicovitch sets. The key point in these works is the arithmetic combinatorial approach, that is introduced by Bourgain into the subject in late 90's. This is also the main focus of this thesis.