Modeling and optimal sizing of a HVAC system of a building
Bir binanın ısıtma havalandırma ve iklimlendirme sisteminin modellenmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 129265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET BİR BİNANIN ISITMA HAVALANDIRMA VE IKLIMLENDIRME SİSTEMİNİN MODELLENMESİ VE OPTİMİZASYONU Günümüzde binalar ortalama olarak 50 yıl, sistemler ise 20 yıl veya daha fazla kullanılmak üzere yapılmaktadır. Enerjiyi bugünün koşullarında ekonomik kullanmaktan öteye gidip, yarının koşullarında da doğru kullanmayı çalışmak oldukça karmaşık ve zor bir iştir. İç ısıl yükler, bina yüzeyinden gerçekleşen ısı kayıp ve kazançları, iç komfor şartlan, dış hava koşullan ve ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sisternlerinin performansı birbirleriyle çok yakın ilişki içindedir. Bu yüzden, enerjinin ekonomik kullanımı sağlayabilmek için binanin toplam enerji tüketimi ile ısıtma havalandırma sistemi birlikte incelenmelidir. Binanın enerji tüketiminin incelenmesinde geliştirilen metodlar maliyet ve enerji ikilisini gözönüne almaktadır. Bu tezde ele alman sistematik yaklaşım şu şekildedir: i) bina için gerekli olan sistemin büyüklüğünün, bina yüklerinin ve hava debilerinin HAP adlı bir bilgisayar yazılımıyla hesaplanıp, ii) hesaplanan bu değerlerin; besleme havası miktari ve enerji tüketimini binada istenilen iç hava şartlarım da karşılayacak şekilde optimize edilmesidir. Yüzde 100 iç havalı bir sistem için hesaplanan değerler kullanılarak hesaplanmış olan taze havalı sistemin enerji tüketimi her ne kadar yüzde 100 iç havalı sistemlere göre daha fazla olsa da, bu sayede binalarda bulunan insanlarin yaşam kalitelerinin de yükselmesi bu artış oranını özellikle konutlarda makul kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODELING AND OPTIMAL SIZING OF A HVAC SYSTEM FOR A BUILDING To improve the energy efficiency in buildings is quite a complex task. Internal heat loads, heat losses through the envelope, indoor comfort conditions, outdoor climate and the performance of the heating, ventilating, and/or air conditioning (HVAC) systems are in close interaction with each other. Therefore, an analysis of the improvement of the energy efficiency must always take into account the total energy consumption of the building and HVAC system as a whole. A systematic approach towards energy efficiency in buildings through refurbishing measures is developed. The criteria introduced on which the approach is based are energy efficiency and cost efficiency. Furthermore, refurbishing measures in buildings and HVAC systems are introduced, in general. The systematic approach introduced in the thesis, includes i) obtaining the system size, space loads, and air flow rates through a software called hourly analysis program (HAP) and ii) optimizing the air flow rate, indoor air temperature, the ratio of fresh air and optimum energy consumption in a computer program. The optimized flow rates with fresh air are slightly higher, introducing a bigger system size and more energy consumption; although this will fulfill the thermal comfort conditions and indoor air quality. With this method, reasonable energy conservation measures can be suggested and the possible improvement of energy performance of building and HVAC system as a whole can be presented.