Effect of side soil cover on tunnel support mechanism
Yamaç kalınlığının tünel destek sistemine etkisi
- Tez No: 129283
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET YAMAÇ KALINLIĞININ TÜNEL DESTEK SİSTEMİNE ETKİSİ Tüneller modern şehircilik için vazgeçilemez yapılardır. Bilindiği gibi çeşitli amaçlara hizmet eden çeşitli tüneller vardır. Bunlara örnek olarak ulaşım tünelleri, su tünelleri, atıkların yeraltında depolanması için yapılan tüneller, madencilik tünelleri vb gösterilebilir. Her ne amaç için kullanılırsa kullanılsın temeli aynı tasarım kriterlerine dayanmaktadır. Tasarımların özü yapılmış ayrıntılı ön çalışmalara dayanmaktadır. Günümüz tünelcilik anlayışında, yapı üç esası karşılamalıdır; bunlar ekonomiklik, güvenlik ve zamandır. Tünelin hızla açılması, destekleme elemanlarının optimum kullanımı ve stabil, güvenli bir yapının elde edilmesi genellikle bir arada sağlanamaz;. Başarıya ulaşılamamasındaki temel neden, doğanın karmaşık ve heterojen yapıda olmasındandır. Tünel üzerinde kalan örtü kalınlığının yetersizliği, su geliri yada kaya kalitesinin yetersiz oluşu gibi kötü arazi koşulları, problemlere neden olmakta, kimi zaman inşanın durdurulmasına kadar gidilebilmektedir. Yamaçta tünel inşa etmek mühendisle* için oldukça güçtür.. Tünel etrafında oluşan büyük gerilmeler, daha fazla iksanın kullanımına zorlamakta^ bu ise maliyeti fazlasıyla arttırmaktadır. Bu tür tünellerde, yamaç ile tünel arasında kalan et kalınlığı tasarım ve imalat aşamalarının en önemli noktasını oluşturmaktadır. Kalınlığın azalması, deformasyonların o oranda artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu özelliğin tasanın aşamasında dikkate alınması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı yamaç tünellerinin tasarım kriterlerinin bilinmesine yardımcı olmaktadır. İlk olarak tünel tasarım kriterleri açıklanmıştır, kaya kalite sınıflama konseptleri tanıtılmış ve modelde nasıl kullanıldıkları anlatılmıştır. Modern tünelcilik teknikleri ve yamaç tünelleri açıklanmıştır. Tünel ile yamaç yüzeyi arasındaki optimum kalınlığın bulunması için sonlu elemanlar yöntemiyle çalışan Plaxis bilgisayar programı ile analiz yapılmıştır. Elde edilen sonuç, tünel ile yamaç yüzey arasında kalan et kalınlığının en az tünel çapma eşit olması gerektiğidir. Bu şekilde en ekonomik ve güvenli imalat mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF SIDE SOIL COVER ON TUNNEL SUPPORT MECHANISM Tunneling is a need for a modern utilities and can not be abandoned. As it iş known, there are many kinds of tunnels constructed for different needs such as transportation, water supply, storage of deposits, mining etc. Independent of what purpose they serve, tunnels have almost the same in design principle. The design should be based on a well studied background information. Açeprding to recent tunneling comprehension, the construction should supply three main aspects, which are economy, safety and time. Driving the tunnel fast, using the optimum amount of the supporting elements and having a stable and safe construction can always not be obtained at the same time. Main problem of not achieving success is because of the complexity and in-homogeneity of the nature. Bad ground conditions such as low cover thickness above the tunnel, water income or bad qualfty of rock - soil increases the problems and can in some cases causes the construction to be stopped. Tunnels being constructed on a slope are one of the most difficult problems for tunnel engineers. Big stresses occurring around the tunnel makes it necessary to take more precautions which increases the costs dramatically. At such tunnels, the cover thickness of the soil-röck is the most important point for design and construction. The smaller the thickness is, the more deformations occur. Therefore, this property should be taken into account while the tunnel is designed. This study helps to have an idea of the design criteria of slope tunnels. First, designing stages of tunnels have been introduced. Rock classification concepts have been discussed and are explained how they are used in modeling. Modern tunneling techniques have been studied and slope tunnels are explained. To find the optimum thicknçss öf soil cover of slope, analyses have been performed with a finite element modeling based computer program, named Plaxis. It has been found that the thickness of the cover of the soil should be at least aş much as one times of the diameter of the tunnel for a safe and economic construction with optimum precautions,