Calculus on fractals
Frakteller üzerinde analiz
- Tez No: 129282
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP EDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET FRAKTALLER ÜZERİNDE ANALİZ Jun Kigami belirli bir küme sınıfının üzerinde Laplace operatörünü sonlu fark op eratörlerinin limiti olarak tanımlamıştı. Bu tez Jun Kigami'nin Laplace operatörünü ve harmonik fonksiyonlar, Green fonksiyonu ve Gauss-Green formülü gibi klasik kalkülüs elemanlarım tanımlanmak için kullandığı metotların sunumunu içermektedir. Ayrıca, bu fikirlere dayanılarak kaydedilen gelişmelerin bir özeti de bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CALCULUS ON FRACTALS Jun Kigami defined Laplace operators as a limit of discrete Laplace operators on finite graphs on a class of fractal sets called post critically finite self-similar sets which are also introduced by Jun Kigami. This thesis consists of an exposition of Jun Kigami's methods to define Laplace operators and other elements of classical calculus such as harmonic functions, Green's function, Gauss-Green formula on post critically finite self-similar sets. We also give a survey of the progresses made by using this approach.