Cost estimation and computerization of quantity measurements in civil engineering projects
İnşaat mühendisliği projelerinde fiyat tahmini ve keşif özetinin bilgisayar ortamında değerlendirilmesi
- Tez No: 129284
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ PROJELERİNDE FİYAT TAHMİNİ VE KEŞİF ÖZETİNİN BİLGİSAYAR ORTAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ İnşaat şirketlerinin iş hayatlarına devam edebilmeleri için yapmaları gereken, ihaleye çıkarılmış bir işi mümkün olan en doğru fiyatla alabilmek ve işi belirlenen fiyat içerisinde bitirebilmektir. Bu tez inşaat sektöründe firmaların bir işi alabilmek için ihale aşamasında yapmaları gereken işleri detaylı dokümantasyonları sağlayarak, aşama aşama anlatmaktadır. Bu aşamalar arasında ön yeterlilik alabilmek için gerekli olan kriterler, ihale kararının serilmesinden, satış fiyatının belirlenip kesif özetinin doldurulmasına kadar geçen süre içerisinde yapılması gereken işler ve bu işlere etki eden faktörler, bir ihalenin kazanılması için gerekli ortak çalışma prensipleri, sözleşmenin niteliğine bağlı olarak metraj yapılması, dünyada yaygın olarak kullanılan inşaat sözleşmeleri ile ilgili bilgiler, ve ihale süresi boyunca yapılan işlerde rol alan personelin sorumlulukları bulunmaktadır. Ayrıca, bir keşif özetinde bulunan inşaat kalemlerinin metrajının nasıl yapılacağı ve nasıl fiyatlandırılacağı ile bir şantiyenin devam edebilmesi için gerekli olan ikincil harcamalarda detaylandırılmıştır. Günümüzde bilgisayarların ve buna bağlı teknolojinin yaygınlaşması inşaat şirketlerinin bütün bölümlerinin olduğu gibi ihale bölümünün de bu gelişmelerden faydalanmasını zorunlu hale getirmiştir. Tezin son kısmında önceki bölümlerde anlatılan teorik bilgilerin bilgisayar ortamında nasıl pratiğe döküldüğü geliştirilen bir bilgisayar programı, ve örnek bir proje sayesinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT COST ESTIMATION AND COMPUTERIZATION OF QUANTITY MEASUREMENTS IN CIVIL ENGINEERING PROJECTS The work of construction contractors can be defined as getting the work at a right price, and then doing the work within that price. This research focused on the estimating and tendering process in construction industry. It constituted the theoretical view of the estimating and tendering process by providing the detail documentation of the steps involved in this process. In these chapters, the work activities in a tender from the pre-qualification to writing up the bill, as well as the factors affect these activities throughout the contract from the contractor's point of view, common sense working rules in order to win a contract, depending on the type of the contract detailed discussion of quantity measurements activity, the attributes of contracts, different types of contracts that are used world wide, responsibilities of personnel within the contractor and external organizations, are presented. Also the points that must be addressed how to price and quantify units included in the bill of quantities, and indirect cost calculation are also discussed. The great increase in the use of personal computers and associated technology brought computing to all departments within contractors' organizations as well as estimating divisions. The last section constituted the practical view of the estimating and tendering process, and the benefits of using computer tools in this process. The research validation involved the use of the MS Excel program, in an estimating and tendering process within a company.