Game theoretic analysis of static and dynamic competition in two-tier serial supply chains
İki katlı seri tedarik zncirlerinde statik ve dinamik rekabetin oyun teorisine dayalı analizi
- Tez No: 129286
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET İKİ KATLI SERİ TEDARİK ZİNCİRLERİNDE STATİK VE DİNAMİK REKABETİN OYUN TEORİSİNE DAYALI ANALİZİ Rekabetin stratejik açıdan firmaların kararlan üzerindeki etkisini incelemek için, her bir katında farklı sayıda rekabet eden firma bulunan, iki katlı tedarik zincirlerindeki rekabet, oyun teorisi yaklaşımıyla modellenmiştir. Çalışmadaki modellere konu olan tedarik zincirleri, nihai pazarda, aşağıya doğru eğimli, fiyata duyarlı, deterministik bir talebi karşılayan, aşağı akışlı bir kat ile aşağı akışlı kata parçalar tedarik eden yukarı akışlı bir kattan oluşmaktadırlar. Statik rekabet modeli, tedarik zincirinin yapısını belirleyen parametrelere bağlı olarak rekabet eden firmaların üretim miktarlarına karar verdikleri tek dönemli bir problem olarak ele alınmıştır. Statik rekabet, önce kapasite sınırlandırmaları olmadan modellenmiş sonra kapasite kısıtlan modele eklenmiştir. Her iki durum için denge çözümünü hesaplayan iteratif, nümerik bir metod oluşturulmuştur. Dinamik rekabet modeli ise, firmaların kısa dönemde kapasite kısıtlan altında üretim miktarlarına karar verdikleri ve uzun dönemde sermaye yatırımlarıyla kapasitelerini ayarlayabildikleri durağan, kesikli zamanlı, sonsuz dönemli bir oyun olarak ele alınmıştır. Bu dinamik oyunda ortaya çıkan fonksiyonel denklemleri çözmek için nümerik bir yöntem anlatılmıştır. Son olarak, sayısal deneylerle bazı sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT GAME THEORETIC ANALYSIS OF STATIC AND DYNAMIC COMPETITION IN SERIAL TWO-TIER SUPPLY CHAINS The competition in two-tier supply chains, with different number of firms competing at each tier is modeled with a game-theoretic approach, to examine the impacts of competition on decisions of firms, from the strategic point of view. The supply chains, subject to the models consist of a downstream tier facing a downward sloping, price- sensitive deterministic demand from the final market, and an upstream tier, supplying parts to the downstream tier. The model of static competition is treated as a one-period problem, in which competing firms decide on production quantities, depending on the parameters determining the structure of the supply chain. First static competition is modeled without capacity limitations, then capacity constraints are added to the model. An iterative numerical method is implemented to compute the equilibrium solution of the static competition game for both settings. The dynamic competition model is treated as a stationary, discrete-time, infinite-horizon game, in which firms decide on production quantities, under capacity constraints in the short-run and can adjust their capacities in the long-run through capital investments. A numerical technique for solving the functional equations that arise in this dynamic game is discussed. Finally, some results and insights are given with numerical experiments.