Strategic customer behavior in service systems: Externalities, risk sensitivity and heterogeneity
  1. Tez No: 757023
  2. Yazar: HADI MAHMOUDZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FİKRİ KARAESMEN, DOÇ. DR. PELİN GÜLŞAH CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez kapsamında müşterilerin riske duyarlığı olduğu ve hizmet alma kararlarını, sistemdeki belirsizlikleri ve diğer potansiyel müşterileri de göz önüne alarak aldıkları hizmet sistemleri incelenmiştir. Öncelikle, oyun kuramı tabanlı ancak durağan bir çerçeve önerilmiştir. Bu çerçevede müşteri geliş gidiş zamanları ya da hizmet süreleri gibi dinamik öğeler göz ardı edilmiştir. Stratejik karar alıcı olan müşteriler hizmetten alacakları eşdeğer maddi karşılık, diğer müşterilerin hizmete etkileri ve riske duyarlılığı da dikkate alan çok oyunculu bir oyunda yer almaktadır ve bu bağlamda oyunun denge durumunda sisteme katılım olasılıkları incelenmektedir. Bunu takiben, fiyat eniyileme problemi de incelenmiştir. Sonrasında, yine stratejik ve riske duyarlı müşterilerin yer aldığı durumda hizmet sistemi bu kez bir M/M/1 kuyruk modeli olarak incelenmiştir. Bu dinamik sistemde de, sisteme katılım oyunun denge durumu çalışılmıştır. Bunlara ek olarak hem hizmet sağlayıcı için kar amaçlı fiyat eniyileme , hem de sosyal refah açısından fiyat eniyileme problemleri çalışılmıştır. Burada ortaya çıkan sonuçlara göre riske duyarlı müşterilerin yer aldığı bazı durumlarda, sosyal refah eniyilemesi açısından müşterilere sisteme katılım için negatif bir fiyat, yani bir teşvik ödemesi sunulması gerekmektedir. En son olarak da bulgular, riske duyarlılığın heterojen olduğu bir M/M/1 kuyruk modeline genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the analysis of models of service systems where customers are strategic risk-averse and decide whether to join the service system or balk, by taking into account various uncertainties and externalities generated by other potential customers. First, we propose a game-theoretic framework for a static service system with strategic risk-averse customers where we ignore the dynamics of the service system such as random arrivals or random service times and seek capturing the equilibrium joining probabilities in the proposed framework by utilizing other attributes of the service system such as reward, externalities and risk-sensitivity. Next, the pricing problem is presented and analyzed. We then, present an M/M/1 queueing model where similar to the previous static framework, customers are risk-averse and strategic, and address the equilibrium joining behavior of customers in such a system. We also, come up with a pricing scheme for the service provider and social welfare maximizer. Interestingly, our results indicate the possibility of charging negative prices to achieve socially desired arrival rates with risk-averse strategic customers. Finally, we extend our results to the case where customers are heterogeneous in their risk-sensitivity degree in an M/M/1 model with strategic risk-averse customers.