Essays on Turkish private hospital industry: Dynamics of market structure, health reforms and regulations
Özel hastane endüstrisi üzerine makaleler: Piyasa yapısının dinamikleri, sağlık reformları ve düzenlemeler
- Tez No: 759568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BURÇAY ERUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hastaneler, Economics, Hospitals
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez ampirik endüstriyel organizasyon konusunda üç makaleden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Türkiye'deki hastane endüstrisinin kapsamlı bir resmini çizmekte ve takip eden bölümler için de bir temel oluşturmaktadır. Ülke genelinde özel hastane piyasasının önemli bir büyüme gösterdiği bir dönemi kapsayan betimleyici bir analiz ile, Türkiye'deki hastane endüstrisinin dinamikleri tarif edilirken Sağlıkta Dönüşüm Programı 2003-2013 (SDP) altında gerçekleşen sağlık reformları neticesinde piyasadaki rekabet ve regülasyon koşullarındaki değişimleri karşılaştırmalı olarak inceleyip ele almaktadır. İkinci bölüm, hastaneler ve yerel piyasa özelliklerini içeren panel veri seti kullanarak hastanelerin piyasaya girişini ve rekabeti ele almaktadır. Bresnahan ve Reiss'ın (1988, 1990, 1991) piyasaya giriş eşiği yöntemine dayanan statik model yardımıyla, 2001-2014 dönemine ait veriler kullanılarak, Türkiye'nin ilçelerinde SDP sırasında ülke genelinde gözlemlenen özel hastanelerin çoğalışı açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra, çok dönemli tahminler ile SDP kapsamındaki sağlık reformlarının ve düzenlemelerin hastane piyasasını şekillendirmedeki genel rolü ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümü ise, 2010 yılından sonra reformları takip eden dönemde hastanelerin kapasite tercihlerini, oligopol oyun kurgusunda stokastik bir stratejik yatırım modeli yardımıyla analiz etmektedir. Teorik modelin denge çözümü ve bu çözümün ampirik analizi, Türkiye'deki özel hastanelerin yerel piyasa rekabeti baskısının etkisiyle stratejik kapasite birikimi biçiminde bir yarış içinde olup olmadıkları konusundaki tartışma için kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays on empirical industrial organization. The first chapter focuses on the hospital industry environment in Turkey, provides a comprehensive picture of the industry, and also sets the foundation for the following chapters. The descriptive empirical analysis, which covers a period when the private hospital market nationwide experienced considerable growth, provides an insightful description of the hospital industry in Turkey while comparatively investigating and discussing the change in the competitive and regulatory environment with the health reforms implemented under the Health Transformation Program 2003-2013 (HTP). The second chapter addresses hospital entry and competition by employing a panel dataset on hospitals and local market characteristics. The static model builds on the entry threshold method of Bresnahan and Reiss (1988, 1990, 1991). Besides explaining the proliferation of private hospitals nationwide during the HTP in local districts of Turkey over the sample period 2001-2014, the multi-period estimations help explore the overall role of the health reforms and regulations under the HTP in shaping the hospital market structure. The third and final chapter of the research analyzes the capacity choices of hospitals in the post-reform period after 2010 with the help of a stochastic strategic investment model in an oligopoly game setting. The equilibrium solution of the theoretical model and empirical analysis provides evidence for the discussion of whether the private hospitals in Turkey engage in a medical arms race in the form of strategic capacity accumulation due to the local competitive pressures on them.