Mekansal hazlar ansiklopedisi: Mimarlık bilgisi için bir alet kutusu
Encyclopedia of spatial pleasures: A toolbox for the knowledge of architecture
  1. Tez No: 925696
  2. Yazar: OĞUL CAN ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA ASLIHAN ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırma, mimarlık bilgisi ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi sorgulayarak, bu ilişkiyi güçlendirmek adına yöntemler ve sorular önerir. Bunu yaparken ansiklopedi kavramını epistemoloji üzerine tartışmak için bir araç olarak kullanır. İlk örneklerinden günümüze ansiklopedik bilgi sistemlerinin etkisi, mimarlık pratiğini sistemleştirmeye, normlaştırmaya ve güvenlik önlemleriyle sınırlandırmaya teşvik etmiştir. Bu çalışmada, ansiklopediyi derinlemesine irdeleyen ve ters-yüz eden eleştirel bir yaklaşımın, mimarlık bilgisine dair yaratıcı düşünceler geliştirebileceği umulmuştur. Araştırmanın temel amacı, mimarlık kuramı, pratiği ve pedagojisinde ansiklopedik yaklaşımın yaratıcı ve eleştirel potansiyellerini keşfetmektir. Ansiklopedik yaklaşımın mimarlık bilgisinin üretimi üzerindeki etkileri incelenerek, bilgi ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine ele almak ve bu süreçleri destekleyecek bir araç olan Mekansal Hazlar Ansiklopedisini geliştirmek hedeflenmiştir. Bu ansiklopedi, bireyleri kendi mimarlık ansiklopedilerini oluşturmaya teşvik eder, eylem tarif kartları sunarak, bilgi-eylem dönüşümünü aktif bir şekilde teşvik etmeyi amaçlar. Giriş bölümü mimarlık bilgisine dair yaratıcılığın önemine vurgu yapar, bu konu üzerinde detaylı düşünmenin amaçları ve potansiyellerini tartışır. Ernts Neufert'in popüler kaynak kitabı Architects Data'nın adına itafla, Mimarın Bilgisi'nin ansiklopedik el kitaplarına bırakılamayacak kadar kıymetli bir konu olduğu vurgulanır, mimarlardan disipliner bilginin sorumluluğunu yaratıcı biçimde ele almaları çağrısı yapılır. Sanat, mimarlık ve kuramda bu konuyu tartışan güncel örnekler ve benzer yönelimli çalışmalar değerlendirilir; araştırmaya kuramsal bir çerçeve çizilmesi amaçlanır. Çalışmanın ikinci bölümü, ansiklopedik yaklaşımın mimarlık bilgisine olan etkilerini eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirir. Eleştiri bir yergi yerine, yaratıcı potansiyelleri açığa çıkaran bir araç olarak kullanılır. Konu üç alt başlık altında incelenir; Merkeziyetçi Bütüncüllük, Hegemonik Akılcılık ve Bilgi Tüketim Kültürü. Ayrıca, ansiklopedilerin tarihsel gelişimi ele alınarak, farklı dönemlerde nasıl araçsallaştırıldığını irdelenir. Antik Yunan'dan günümüz internet platformlarına kadar uzanan süreçte, ansiklopedilerin bilgi üretimi ve düzenlemedeki rolü ele alınır ve bu izlekte bilgi ile kurduğumuz ilişkinin dönüşümü analiz edilir. Üçüncü bölümde ansiklopedinin bu sorular doğrultusunda bir fikr-i mutasyona tabi tutulması hedeflenir. Ansiklopedinin mimarlık bilgisi için nasıl yaratıcı bir araca dönüştürülebileceğine dair kavramsal bir tartışma yürütülür. Ansiklopedi, geleneksel anlamda durağan, nesnel ve bilgi depolayan bir mecra olarak algılansa da, bu bölümde ele alınan kavramsal çerçevede ansiklopedinin esnek, devingen ve yaratıcı süreçleri teşvik eden bir bilgi üretim aracı olarak yeniden ele alınabileceği savunulmaktadır. Bölüm, ansiklopedinin etimolojik kökenlerinde yer alan belirsizlikten faydanalıp, kelimenin anlamını bilinçli ve muzip bir yanlış anlaşılmaya tabi tutarak, ansiklopediye spekülatif kavramsal çerçeveler eskizleme denemesiyle başlar. Ansiklopedi kelimesinin kökeninde yer alan Enkyklios'un etimolojik kökeninde esnekçe tartışılan döngüsel, sık kullanılan, çember gibi anlamlarının yaptığı çağrışımlar, ansiklopediye dair örtük kalmış birtakım güçlere dair ipuçları olarak değerlendirilir. Bu bilinçli yanlış anlamalar doğrultusunda, ansiklopediyi yaratıcı bir araç olarak yeniden kavramsallaştırma önerisi üç ana eksende ele alınır. Ansiklopedi; Döngüsel Kaynaklardan Beslenen Bilgi Çemberi, Yaratıcı Operasyon İçin Bir Alet Kutusu ve Kendilik Teknolojileri. Her bir alt bölüm konunun farklı yönlerini arşınlayarak, güncel kuramsal tartışmalardan beslenerek ve bunlar arasında ilişkiler kurarak ansiklopedinin farklı bir potansiyelini irdelemeyi; ansiklopediyi kuran çerçeveleri spekülatif bir bozuma uğratıp onu bugüne fırlatmayı ve bugünün bağlamında ansiklopediyi dönüşümsel bir araç olarak tekrar tariflemeyi hedefler. Dördüncü bölüm deneysel bir ansiklopedi taslağı olarak kurgulanmıştır. Bu ansiklopedi kendisini Aydınlanma düşüncesinin ve ansiklopedisinin karşına koymaz. Aksine, onun yanına, önüne, arkasına ve yoruma açık bıraktığı boşluklara yerleşir. Aydınlanmanın en güçlü epistemolojik araçlarından biri olan ansiklopedi projesinin günümüz için çeşitli potansiyeller taşıdığı söylenebilir. Araştırma boyunca kavramsal ve yöntemsel altlığı hazırlanan Mekansal Hazlar Ansiklopedisi, ansiklopediyi Aydınlanma ideallerinin eksik kaldığı alanlarda çalıştırmayı hedefleyen bir aygıt olarak tezin dördüncü bölümüne yerleşir. Mekansal Hazlar Ansiklopedisi'nin tezin içerisinde üretimi, ortaya atılan tezleri sentezlemeyi amaçlayan bir deneme olarak görülebilir. Ansiklopedi maddeler ve her maddenin sonuna yerleştirilen eylem tarif kartlarından oluşur. Bu maddeler mimarlık tarihinde veya günümüzde tartışılan mimarlık bilgisi ve tasarım kültürü olgularıyla entellektüel bir ilişkiye giren kısa pasajlardan oluşur. İlişkiye girdiği olguları, ansiklopediyi oluşturan birer yapıtaşı olarak kullanır. Yer yer ilham alarak bunların üstüne fikirler koyar, yer yer eleştirel yaklaşımla geri-öğrenme ve ters-yüz etme yöntemleri önerir. Maddeler refleksif açılımlar üretir ve bu açılımlara denk gelen eylem tarif kartları üretir. Bu kartların üzerindeki talimatlar özneyi birtakım bilgileri kendi üretmeye çağıran egzersizlerdir. Mimari temsil yöntemlerini; ritüelistik eylemleri; arşivleme, sözlükleştirme, listeleme gibi ansiklopedik yöntemleri ve farklı araştırmalardan örnek aldığı çeşitli metodları araçsallaştırarak kullanır. Kartların üzerinde yazan tarifler bilgiyi üreten kişi tarafından yorumlanabilir, değiştirilebilir veya olduğu gibi kullanılabilir. Karttaki açıklamalar, bilgiyi sağlayacak kişi tarafından yorumlanabilir, değiştirilebilir veya olduğu gibi kullanılabilir. Oluşturulan tarif koleksiyonu, hap bilgiler veya evrensel doğrular yerine; okuyanın kendi konumundan kendi mimarlık bilgisini üretmesine, türeterek çoğaltmasına, yaparak öğrenmesine, yapma bilgisini üretmesine, bilgi-eylem arasındaki dönüştürücü ilişki üzerine farkındalık kazanmasına, ürettiği bilgileri başkalarının bilgisi ile yanyana getirmesine ve arada bağlantılar kurmasına yarayacak yordam ve yöntem bazlı talimatlar içerir. Her yerde ve herkes için doğru olabilecek bilgiler yerine, maddelerini değişim, dönüşüm ve uyarlamalara açık biçimde düzenler. Akılcılık ve duyumculuk gibi ansiklopedik yaklaşımın merkezi yöntemlerini reddetmez, fakat onların hegemonik biçimde üzerini örttüğü, es geçtiği, dışladığı bilgileri arar, bunların yaratıcı süreçler için sakladıkları hazinelere bir hazne olmaya çalışır. Enformasyon çağının hızlı-bilgisi ve tüketim kültürü yerine; bilgiyle ilişkimizi dikkat, yoğunlaşma, sağlıklı beslenme ve özbakım ekseninde güçlendirmeyi önerir. Ansiklopedinin kullanımı, bilgi-eylem ilişkisiyle yoğunlaşan yaratıcı bilgi üretim süreçleri oluşturur. Bunun yanında yaratıcı süreçlerde yardımcı bir araç olarak veya oyun kartı olarak da kullanılabilir. Kartlarla üretilen bilgi parçaları ansiklopediye eklenir. Bir tel dosya klasörü olarak tasarlanan cilt, ekleme, çıkarma ve yer değiştirmelere müsade eder. Ansiklopedi bu şekilde sonsuz biçimde büyüyebilen esnek bir yapıya kavuşur. Bir bakıma kartları kullanarak ansiklopedisini oluşturan kim ise, ansiklopedi ona göre farklı bir biçim alır. Sonuç bölümünde, araştırma süresince kazanılan kuramsal edinimler ve üretilen Mekansal Hazlar Ansiklopedisi, bir deney olarak araştırmacının bu aracı kullanarak ürettiği kendi kişisel ansiklopedisi ile birlikte ele alınarak bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme kuramsal araştırma ile pratiğe dayalı bir deney arasında refleksif açılımlar geliştirmeyi ve araştırmacının kişisel deneyimlerini paylaşmayı amaçlar. Ayrıca bu bölümde tez çalışmasının amaçladıkları ile yapabildiklerine dair karşılaştırmalar, öz-eleştiriler ve öneriler bulunur. Bunun yanında araştırmanın alana katkısı, başka araştırmacılara olası faydalarına dair fikirler ve tezden sonraki süreçte araştırmanın nasıl ilerletileceğine dair hedeflere yer verilir. Tez çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte, Mekansal Hazlar Ansiklopedisi, araştırmacı tarafından herkesin erişimine açık bir kaynak olarak sunulacaktır. Ansiklopedi, mavi bir tel dosya klasörüne yerleştirilecek ve İtü Mimarlık Fakültesi kütüphanesindeki raflardan birine konulacaktır. Araştırmacı, bu çalışmayı tezle sınırlı bir süreç olarak değil, profesyonel ve akademik yaşamı boyunca devam edecek bir deneyim olarak görmektedir.
Özet (Çeviri)
This research questions the relationship between architectural knowledge and creativity, proposing methods and questions to strengthen this relationship. In doing so, it employs the concept of the encyclopedia as a tool for discussing epistemology. From its earliest examples to the present, encyclopedic knowledge systems have focused on systematizing architectural practice, normalizing it, and constraining it with safety measures. This study assumes that a critical approach that deeply examines and subverts the encyclopedia can foster creative thoughts about architectural knowledge. The primary objective of this research is to explore the creative and critical potentials of the encyclopedic approach in architectural theory, practice, and pedagogy. By examining the effects of the encyclopedic approach on the production of architectural knowledge, it aims to analyze the relationship between knowledge and creativity in greater depth and to develop the Encyclopedia of Spatial Pleasures as a tool to support these processes. This encyclopedia encourages individuals to create their own architectural encyclopedias, offering action instruction cards that actively promote the transformation of knowledge into action. The introduction emphasizes the importance of creativity in architectural knowledge, discussing the objectives and potentials of engaging in a detailed exploration of this subject. In reference to Ernst Neufert's popular reference book Architects' Data, it underscores that the architect's knowledge is too valuable to be left to encyclopedic handbooks, calling on architects to take creative responsibility for disciplinary knowledge. Contemporary examples and similar approaches in art, architecture, and theory that engage with this issue are evaluated, aiming to establish a theoretical framework for the research. The second chapter of the study critically examines the effects of the encyclopedic approach on architectural knowledge. Criticism is not used as mere denunciation but rather as a tool to reveal creative potentials. The topic is analyzed under three subheadings: Centralized Holism, Hegemonic Rationality, and The Culture of Knowledge Consumption. Additionally, the historical development of encyclopedias is explored to understand how they have been instrumentalized in different periods. The role of encyclopedias in the production and organization of knowledge is examined from Ancient Greece to contemporary internet platforms, analyzing the transformation of our relationship with knowledge along this trajectory. The Centralized Holism section highlights how encyclopedias, in their pursuit of creating a comprehensive archive of knowledge, establish universal absolutes and thus promote a centralized understanding of knowledge. This restricts the diversity of sources that could enrich architectural knowledge and excludes alternative perspectives, leading to the normalization of specific standards. Works such as Vitruvius' De Architectura and Le Corbusier's Modulor exemplify this centralizing and standardizing approach to architectural knowledge. Rather than limiting the concept of holism through centralized ideals, this section points to the potential of an encyclopedic approach that embraces plurality in relation to contemporary discussions and technological advancements. The Hegemonic Rationality section discusses the establishment of a power-knowledge relationship that prioritizes rationality in knowledge production, beginning with modern encyclopedias. In this process, as the architectural discipline was increasingly scientized, creative and intuitive methods in architectural knowledge production were excluded. This led to the fetishization of standardization and norms while suppressing other ways of knowing. Architectural practices became framed within mechanized processes, and the creative potential of the design process was stifled. Handbooks such as Neufert's Bauentwurfslehre are analyzed as key examples of the systematization of knowledge. This section highlights the creative potential of alternative knowledge production methods that have been overshadowed by the hegemonic notion of rationality in scientific methodologies, emphasizing their relevance for disciplines like architecture. The Culture of Knowledge Consumption section examines how encyclopedias, from the Enlightenment era to today's internet, have simultaneously claimed to democratize knowledge while also contributing to its commodification and transformation into a consumer product. Over time, the transformative relationship between knowledge and action has weakened, and under the influence of information capitalism, knowledge has been reduced to a consumable object. The impact of social media and digital platforms on knowledge consumption habits is analyzed in this context, with an emphasis on how knowledge has increasingly become disembodied and detached from processes, particularly in relation to architectural practice. This section highlights the need to consider alternative frameworks beyond mere consumption in approaching disciplinary knowledge, raising awareness of the knowledge-action relationship, and exploring the potential of utilizing contemporary technologies for the production of knowledge. At the end of the second chapter, the analysis of the encyclopedic approach's effects on architecture is concluded with questions that lead into the next section: Can the encyclopedia, as a tool that determines epistemological conditions, provide a creative experimental space today? Can what the encyclopedia has done to architectural knowledge be reversed by utilizing the possibilities of the encyclopedia as a medium and the potential of architectural representation as a knowledge-production tool? Is it possible to balance the unidirectional positions architecture finds itself caught between by using an encyclopedic approach that embraces plurality instead of centralized holism? How could an anti-encyclopedia function—one that incorporates knowledge production methods overshadowed by rationalism, repairs the attention and memory eroded by the information regime, and fosters situated and embodied thinking-intensification skills? The third chapter aims to subject the encyclopedia to a conceptual mutation in response to these questions. A theoretical discussion is conducted on how the encyclopedia can be transformed into a creative tool for architectural knowledge. While traditionally perceived as a static, objective, and information-storing medium, in this conceptual framework, the encyclopedia is reconsidered as a knowledge-production tool that is The chapter begins by taking advantage of the ambiguity in the etymological origins of the word encyclopedia, subjecting its meaning to a deliberate and playful misinterpretation in an attempt to sketch speculative conceptual frameworks for the encyclopedia. The etymological root Enkyklios, which has been flexibly discussed in terms of meanings such as circular, frequently used, and loop, is interpreted as offering clues to certain latent powers of the encyclopedia. These connotations provide a basis for reconsidering the encyclopedia not as a static repository of knowledge but as a dynamic and evolving medium with untapped creative potentials. Based on these deliberate misinterpretations, the proposal to reconceptualize the encyclopedia as a creative tool is explored through three main axes: The Knowledge Circle Nourished by Cyclical Resources, A Toolbox for Creative Operation, and Technologies of the Self. Each subsection examines different aspects of the topic, drawing from contemporary theoretical debates and establishing connections between them to explore alternative potentials of the encyclopedia. This approach seeks to subject the established frameworks of the encyclopedia to speculative disruption, projecting it into the present and redefining it as a transformative tool within today's context. The term cyclical within the conceptual pool of Enkyklios evokes an alternative understanding of knowledge—one that is not a collection of finalized, fixed, and unquestionably true pieces of information, but rather a continuously evolving spiral, dynamic and transformative; a living and growing body of knowledge. Addressing this conceptual trajectory, the section The Knowledge Circle Nourished by Cyclical Resources advocates for the idea that knowledge should not be shaped by a single central authority but rather through multiple and situated perspectives. Grounded in Donna Haraway's concept of situated knowledge, this section explores how architectural knowledge can be produced within a decentralized and continuously evolving framework. These ideas are examined in relation to the theories of scholars such as Nigel Cross and Donald Schön, further reinforcing the argument for a pluralistic and adaptive approach to architectural knowledge production. The meanings of frequently used and needed within the etymological cloud of Enkyklios also open the door to expansive ideas about the encyclopedia. Addressing the question, How can an encyclopedia be frequently used in creative processes today?, the section A Toolbox for Creative Operation argues for taking the encyclopedia off dusty shelves and transforming it into an active component of creative processes. This section brings together the ideas of scholars and theorists such as Reyner Banham, Helene Frichot, and Timothy Hyde, examining their perspectives on architectural knowledge. Rather than being a repository of fixed norms, encyclopedic knowledge for architecture is reimagined as a toolbox—one composed of adaptable and continuously evolving tools that support creative processes. Excavating Foucault's understanding of the subject-knowledge relationship through an archaeological lens brings forth the concept of epimeleia heautou (care of the self). When considered alongside the Enlightenment's favored phrase gnothi seauton (know thyself), this juxtaposition creates a fertile ground for rethinking the connections between knowledge and subjectivity. The term epimeleia heautou encompasses processes and practices aimed at ethically shaping the self, referring to the techniques individuals use to constitute themselves in an ethical manner. In the section Technologies of the Self, Foucault's insights serve as a foundation for reconsidering the encyclopedia as a space that can be ritualistically employed for the subjective development of architectural knowledge. This perspective suggests that the encyclopedia can function as a tool for self-care and knowledge production—one shaped through individual practices and allowing for a more personal and em