Gri kurtun (Canis lupus) Doğu Trakya yöresindeki aktivitesi, yoğunluğu ve diyeti
Activity, abundance and diet of the gray wolf (Canis lupus) in Eastern Thrace, Turkey
- Tez No: 129291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDRZEJ FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET GRİ KURT'UN (Canis lupus) DOĞU TRAKYA YÖRESİNDEKİ AKTİVİTESİ, YOĞUNLUĞU VE DİYETİ Doğu Trakya (41° 40' Kuzey, 28° 00' Doğu), Gri kurt'un (Canis lupus) Avrupa'da doğal ortamında yaşadığı bölgelerden birisidir. Araştırma alanı doğudan Karadeniz, kuzeybatıdan ise Istıranca Dağlan ile sınırlanmış 480 km2,lik bir poligondur. Köylerde yapılan kapsamlı bir önanketin sonucu olarak, herbiri 130 km2'lik daha küçük iki bölge saha araştırması için seçilmiştir. Anket, seçilen bölgelerde yüksek kurt aktivitesi olduğunu göstermiştir. Ancak, aktivitenin dağılımı ve yoğunluğu, kurtların diyeti, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara verdikleri zarar ve bölgedeki bollukları bilinmemekteydi. Çalışma, yapılan anketlerden ve iki sene süren saha araştırmasından elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile bu sorulan yanıtlamaya çalışmıştır. Toplanan veriler dört ana kategoride sınıflandırılabilir: Var/Yok olarak tek tipe indirgenmiş aktivite izleri, izler, dışkı örnekleri ve zarar noktalarının belirlenmesi ileevcil hayvan zarar sayılan. Çalışmada ki esas çaba, göreceli bolluk hesaplanması, diyet analizi ve otlaklar çevresindeki aktivite dağılımının mevsimsel değişimlerinin değerlendirilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışma bölgede ki görceli kurt bolluğu iki farklı yöntem kullanılarak kabaca 4 olarak saptanmıştır: İzlerin değerlendirilmesi ve zarar verileri. Yıllık değerlendirme sonucunda diyet analizi, bölgede ki kurtların diyetinin % 45 'ini evcil hayvanların, % 55 'ini ise yaban hayvanlarının oluşturduğunu göstermiştir. Bölgede sayılan az olan geyik türleri diyette çok küçük bir yer tutmaktadır (% 2,85). Aktivite yoğunluğu ve dağılımı izlerin değerlendirilmesi ile hesaplanmıştır. Kurtların her iki çalışma bölgesinde, bölge içi yollan kullanım yoğunluğunda mevsimsel farklılık saptanmıştır. Kümelenmiş aktivite dağılımının tüm yıl boyunca otlaklar çevresinde yoğunlaştığı görülmüştür. Her iki araştırma bölgesinin 1 ya da 2 kurt sürüsü tarafından kullanıldığı çıkartılmıştır. Sonbahar-kış döneminde bu kullanım yüksek aktivite yoğunluğu, ilkbahar-yaz döneminde ise daha düşük aktivite yoğunluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Av tercihi de Chesson İndisi (Chesson, 1978) yardımıyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ACTIVITY, ABUNDANCE AND DIET OF THE GRAY WOLF (Canis lupus) IN EASTERN THRACE, TURKEY Eastern Thrace (41° 40' North, 28° 00' East), is one of the regions where the Gray wolf (Canis lupus) is known to exist in its natural habitat in Europe. Our research area consisted a rough polygon of 480 km2 is confined from the east by the Black Sea and from the west by Istiranca Mountains. From the results of a comprehensive preliminary survey run in villages, two smaller areas each of 130 km2 were chosen for field research. The preliminary survey pointed a high activity of wolves in these areas. However, activity concentration and distribution, wolves'diet, livestock depredation and wolves'abundance remained unknown. In this study we tried to answer those questions based on information obtained by preliminary survey and two years of field research. The data collected can be classified into four main categories: General Presence/ Absence detection by activity signs reduced to one type, track sets, scat samples and determination kill sites and numbers of livestock depredation. The main efforts were concentrated on estimating the relative abundance of wolves, diet analysis and seasonal change in activity distribution around meadows. A relative abundance of four wolves in the study area was found by using two different methods: The evaluation of tracks and depredation data. Diet analysis yielded 37 % of wolves' diet to be constituted by domestic livestock and 62 % by wild boar evaluated on a yearly basis. Deer species which have very low abundance in the region played a minor role in diet, (% 2,8). Activity concentration and distribution were evaluated by tracking data. A seasonal difference in activity concentration was found. However, the distribution of activity was similar in different seasons. Therefore, the two study areas were found to be utilized by one or two wolf packs continuously, with a higher concentration of activity in autumn-winter and a lower one in spring-summer. The prey preference was also calculated by Chesson Index (Chesson, 1978).