Airline crew rescheduling problem: A heuristic approach
Hava yolu ekiplerini yeniden çizelgelendirme problemi: Deneyimsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 129292
  2. Yazar: ERCÜMENT KENGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT, PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VI ÖZET HAVA YOLU EKİPLERİNİ YENİDEN ÇİZELGELENDİRME PROBLEMİ: DENEYİMSEL BİR YAKLAŞIM Bu çalışma hava yolu ekiplerini yeniden çizelgelendirme problemini inceler ve dikkate değer kısa bir zamanda kısmi bir çözümün bulunması için uygun ön dönüşüm tekniklerinin uygulanmasını önerir. Elde edilen anlık çözümün muhakkak en iyi veya tam olması gerekmez. Bir aksaklık olduğunda esas amaç normal işlemlere mümkün olduğunca hızlı geri dönebilmek olduğu için kısmi bir çözüm genellikle yeterlidir. Kısmi çözüm, işlemlerin devam etmesine yardım ederken problemin geri kalanı hava yolu şirketinin kendine özgü eniyileme yaklaşımıyla çözülebilir. Ön dönüşüm teknikleri aksaklığa uğramış bir çizelgeye deneyimsel bir algoritma ile uygulanır. Rassal girdi veriler deneyimsel algoritmayı test etmek için üretilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIRLINE CREW RESCHEDULING PROBLEM: A HEURISTIC APPROACH This study analyzes the airline crew rescheduling problem and proposes the application of appropriate preprocessing techniques to find a partial solution in a significant short time. The instant solution obtained should not necessarily be optimal or complete. A partial solution is usually sufficient since the ultimate goal when a disruption occurs is to return to the normal operations as fast as possible. While the partial solution helps the continuation of operations, the rest of the problem can be solved by the specific optimization approach of the airline company. The preprocessing techniques are applied to a disrupted schedule through a heuristic algorithm. Random input data are generated to test the heuristic algorithm.