Genesis of the Karalar Pb-Zn-Ba deposits, Gazipaşa-Antalya
  1. Tez No: 50188
  2. Yazar: YUSUF KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Çalışma alanı Antalya Birliği içinde yer alır ve aşağıda verilen formasyonları kapsar: l.Allokton Antalya Birliği Formasyonları (Fillit-şist formasyonu, üst Penniyen yaşlı kireçtaşı formasyonu), Dolomitik kireçtaşı, dolomit ve mineralleşmiş dolomit. 2. Otokton Kayaçlar (Konglomera Formasyonu ve karstik breş) Allokton Antalya Birliği'nde yer alan; özellikle filHt-şist formasyonu düşük ısı-yüksek basınç koşullarında (yeşil şist fasiyesi) kısmen ve zayıfça metamorfîze olmuşlardır. Fillit-şist formasyonu ile karşılaştırınca kireçtaşı formasyonu daha da az metamorfizedir. Geç Tersiyer (Pliosen) yaşlı ekstansiyonel faylanmalar (özellikle KB gidimli), geç Maestrihtiyen-Tersiyer (geç Miyosen ?) bindirmesiyle gelmiş olan Alloktan Antalya Birliği kayaçlarını kesmektedir. Karalar yatakları 60-120 sistemi fay ve/veya kırıkları (makaslama kırıkları) boyunca,. dolomitleşmiş üst Penniyen karbonatlan içinde yer alır. Tektonizma sonrası oluşan domitleşme, cevherleşme ile yaşıttır. Karalar yatakları iki ana tipte oluşmuştur; 1-Ornatım tipi cevherleşme 2-Boşluk doldurma tipi cevherleşme 2.1.Mottled dolomit çimentolaması 2.2.Pb-Zn-Ba damar ve damarcıkları Ekonomik yataklar önemli oranda damarlarda yer alır. Bu damarlar kabaca KB-gidimli ve bunlardan bazıları düşey (Boyalık Tepe batısı, Maden Tepe ve Zeytindağı) ve bazılan ise düşük açılı olarak güneye dalımlıdır. Karalar yataklarının para] enezi oldukça basittir; Başlıca barit (% 80-90), galen (% 5-10) ve daha az oranda pirit, markazit, sfalerit, kalkopirit. Galen içinde tetrahedritler kapanmalar şeklinde gözlenmektedir Az orandaki kalsit ve kuvars gang mineralleridir. Bu minerallerin, süperjen koşullan gösteren tali mineralleri az miktardaoluşmuşlardır. (Bornit, kalkosin-kovellin, simitsonit, seruzit, platnerit, litharjit, minium vs.). Gümüşdere yatağında, açık sarımsı sfalerit yüzeye yakın koşullarda oluşmuşken, koyu gri, yeşil sfalerit damarın alt seviyelerinde oluşmuştur. Bunların kadmiyum içerikleri (2000-2200 ppm) düşük-orta ısılı hidrotermal sfaleritlere benzemektedir. Pirit miktarı damarların alt seviyelerine doğru artmaktadır. Karalar yataklarında yan-kayaç alterasyonu ve yan kayaca doğru, majör ve iz element dağılım haleleri görülmektedir. Majör elementlerin (MgO, SiC>2, MnO, Fe2Û3, ve K2Û + Na2Ü ) ve iz elementler (Ba, Zn, Cu, Ni, Rb) dolomitler içinde zenginleşmiştir. Diğer taraftan, Ga ve Sr dolomitlerde fakirleşmiştir. MgO, SiC>2, MnO, Fe2O3, K^O ve Na2O karbonatlar içinde zengin değildir, öyleyse bu elementlerin, fillit-şist formasyonu ve hatta, daha derinde bulunan diğer formasyonlardan kaynaklandığı düşünülebilir. Aynı zamanda, yan kayaç ve galen minerallerinin indiyum içerikleride, derin bir kaynaktan rejenarasyonu gösterir. Dolomitlerdeki 513C ve 518O değerleri kalsit/kireçtaşı değerlerine benzemektedir. Bu değerler diğer Mississippi Vadi-Tipi Hidrotermal yataklara benzemektedir. Öyleki, özellikle 518O değerleri dolomitlerde tüketilmiştir. Bu değerlerin geniş aralıklı olması, metamorfik su ve/veya formasyon sularının, karbonat mineralleri ve cevherli sıvıların izotopik değişim reaksiyonu sonucu olabilir. Karalar yatakları tektonik kontrollü hidrotermal olaylarla kontrol edilmiş olabilir. Öyle ki, cevher elementlerinin kökeni; hem lokal (kireçtaşı ve fillit-şist formasyonu) hemde derinde bulunan diğer kaynaklardan taşınmış olması olasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is situated in the Antalya Unit. The lithological context of the study area may be summarized in ascending order as follows; l.Allochtonous Antalya Unit (Phyllite- schist formation, upper Permien limestone formation) and Dolomitic limestone, dolomite, and mineralizated dolomite. 2. Autochtonous Rocks (Conglomerate formation, and karstic breccia) Allochtonous Antalya Unit, especially, phyllite- schist formation weakly and partialy metamorphosed in green-schist facies. Limestone formation more weak metamorphosed to compare with phyllite-schist formation. An extensional faulting (especially, NW-trending) cuts the Allochtonous Antalya Unit following late Maestrichtion- early Tertiary (late Miocene ?) overthrusting during late Tertiary (Pliocene). The Karalar deposits clearly formed along 60-120 system faults and/ or fractures (shear joints) within dolomitizated upper Permien carbonates. Dolomitization post-tectonically co-existed with mineralization. Two main types of the Karalar deposits are summarized; 1. Replacement ores 2. Open-space filling ores 2.1. Mottled dolomite cementation 2.2. Pb-Zn-Ba veins and veinlets. The economic deposits significantly took place in the veins. These veins are roughly NW-trending and some of them are vertical (West of Boyalik Hill, Maden Hill, and Zeytindağ Mountain) and others are low grade with south dipping (Gümüşdere, and south of Boyahk Hill). The main ores filled the intersection of the shear joints and/ or faults.Paragenesis of the Karalar deposits are very simple; dominantly barite (80-90 %), galena (5-10 %) and subordinately pyrite, marcasite, sphalerite, chalcopyrite. Tetrahedrite droplets are observed in galena. Quartz and calcite are as a gang mineral in less amount. Their derivative minerals have occured in supergene conditions (Bornite, chalcosine-coveliine, smithsonite, cerussite, plathnerite, lithargite, minium etc.). Light yellowish brown sphalerite formed near the surface, on the contrary, dark grey, green sphalerite occured downward the vein in Gümüşdere deposit. Their cadmium content (2000-2200 ppm) are similar to reported low-medium grade hydrothermal sphalerites. Pyrite quantity increases downward the veins. The Karalar deposits reflect a wall-rock alteration (dolomitization) and major and trace element dispersion halos into walls. So, many of the major elements (MgO, SİO2, MnO, Fe203, and K2O + Na2Û ) and the trace elements (Ba, Zn, Cu, Ni, Rb) are enriched in dolomites. On the other hand, Ga and Sr were depleted in dolomites. MgO, Si02, MnO, Fe203,K20 and Na20 isn't rich in limestone. It may be considered that those element compounds derived from phyllite-schist formation and also, deep-seated other formations and Indium content of host rocks and galena minerals indicate a deep-seated source. S^c and 5lsO values of dolomites are unlike those of calcites/limestones. These values are like other Mississippi Valley- Type deposits. So, especially S^^O values were depleted in dolomites. Their wide ranges can be seen as a result of interaction with metamorphic water and/ or formation water with respect to an isotopic exchange reaction between carbonate minerals and ore bearing fluids. The Karalar deposits may be controlled by technically driven telethermal (hydrothermal) events; derivation (remobilization) of ore elements from both local (limestone and phyllite-schist formations) and deep-seated sources. n