Viscoelastic fluid dampers for reduction of seismic response in precast industrial structures
Viskoelastik sönümleyiciler ile deprem etkisinin prefabrik endüstriyel yapılarda azaltılması
  1. Tez No: 129305
  2. Yazar: LEVENT AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET VİSKOELASTİK SÖNÜMLEYİCİLER İLE DEPREM ETKİSİNİN PREFABRİK ENDÜSTRİYEL YAPILARDA AZALTILMASI Bu çalışma prefabrik endüstriyel yapıların üzerindeki deprem etkisini sönümleme etkisini yaratan elstik akışkan sıvı sönüm cihazları kullanılmasını ve perde duvar uygulamasını incelemektedir. Özellikle üzerinde odaklanılan konu sönüm cihazları olup bunların çeşitli uygulanma şekilleri incelenmiştir. Bunun yam sıra, prefabrik binalar hakkında ve deprem etkileri konusunda genel argümanlar sunulmuştur. Prefabrik binalar arasında mafsal bağlantılı endüstriyel yapılar hakkında yetersizlikler ve bunların giderilme yöntemleri detaylandınlmıştır. Bu tür yapıların üstünlükleri ve kusurları yaşanılan depremlerin sonuçlan göz önüne alınarak belirtilmiş ve kusurların değişik uygulama kombinasyonları ile giderilme yöntemleri detaylı olarak irdelenmiştir. Alternatif bir güçlendirme yöntemi olarak perde duvar uygulaması öngörülmüş ve sonuçlan irdelenmiştir. Viskoelstik sönüm cihazlannın çalışma prensibi deprem etkilerinin enerjiyi absorbe edilerek azaltılması ilkesine dayanmaktadır, bununla beraber kat arası ötelenme değerleri düşmekte ve kesitlerin maaruz kaldığı kuvvetler azalmaktadır. Viskoelastik sönüm cihazlarının sağladığı üstünlükleri sergilemek amacı ile deprem kaydı analizi heasplan esas alınmıştır. Araştırmanın kapsamı içerisinde üç değişik uygulama dikkate alınmıştır. Bunlar sırası ile çapraz tekil uygulama,“V”şeklinde tek açıklıkta çift sönüm cihazı ve çapraz dirsek mekanizması uygulamasıdır. Analiz Düzce 1999 depremi göz önüne alınarak yapılmıştır. Farklı etkileri incelemek ve kendi içinde karşılaştırma imkanı verebilmek amacı ile depremin ölçüm aralıklan uztılmış ve kısaltılmıştır. Karşılaştırma amacı ile üst nokta deplasmanlan ve kolon momentleri esas alınmıştır. Yapılan incelemeler doğrultusunda viskoelastik sönüm cihazlan deprem etkilerinin azaltılmasında büyük rol oynadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT VISCOELASTIC FLUID DAMPERS FOR REDUCTION OF SEISMIC RESPONSE IN PRECAST INDUSTRIAL STRUCTURES This study is focused on the viscoelastic dampers to be used as energy absorbing devices in precast industrial buildings. Besides, general arguments of precast concrete construction are mentioned. Deficiencies during earthquake mitigation of pin-connected precast buildings are described and retrofitting techniques are considered. Advantages and disadvantages as well the application of dampers have been described in three different installation combinations to the structure. Finally, an alternative retrofitting technique being installation of shear walls is presented. The purpose of utilizing viscoelastic dampers is to reduce the earthquake response on a structural system by taking the advantage of energy dissipation potential of the dampers, hereby reducing the story drifts and section forces. In order to exhibit the benefits of viscoelastic damper, time history analysis is carried out for all case studies. The combination of dampers are one diagonal damper in single bay, two viscoelastic dampers“V”shaped diagonal dampers and lower toggle bracing. The analysis is carried out by utilizing Düzce, 1999 earthquake. The affect of change in the earthquake frequencies to the structural response is also investigated. For comparison purposes top displacement and moment of column has been used. According to the observations, viscoelastic dampers are reducing the mentioned parameters significantly. The structural response to seismic motion is improved, while isolating the structure from the drastic effect of earthquake by the increase of damping acquired from viscoelastic dampers..