Quantitative assessment of maritime accident risk in the İstanbul Channel
İstanbul Boğazı'nda kaza riskinin sayısal olarak belirlenmesi
- Tez No: 129319
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET İSTANBUL BOGAZI'NDA DENİZ KAZASI RİSKİNİN SAYISAL OLARAK BELİRLENMESİ İstanbul Boğazı dünyanın en yoğun trafikli, zor ve tehlikeli su yollarından biridir. Boğaz dar ve kıvrımlı yapısı ile su yolundan çok bir nehire benzemektedir. Dar bir su yolu olması itibari ile içerdiği tehlikenin yanı sıra, yoğun deniz trafiği ile de Boğaz çok kritik bir güzergahtır. Doğal olarak, insan hataları, malzeme yetersizlikleri, iletişim ve kontrol sistemindeki eksiklikler, kötü hava koşullan ve Boğazın jeolojik yapısındaki olumsuzluklarla birleştiğinde kaza meydana gelme olasılığım artırmaktadır. Bu faktörlerin yanı sıra transit ve yerel trafikteki ve çevrede yaşayan insan populasyonundaki artış da Boğaz' daki riski artıran diğer faktörlerdir. Bu çalışma da Boğaz' daki olası risk faktörleri uzman görüşlerine dayanarak incelenmiştir ve analitik hiyerarşi methodu (AHP) kullanılarak modellenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde olası risk faktörleri ve bu faktörlerin önemli durumları belirlenmiştir. Faktörlerinin beklenen izafi etkilerini belirleyebilmek için birçok uzmanın görüşleri dikkate alınarak stratejik ve kolay sorular oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümümde değişik gruplardan uzmanlarla görüşmeler yapılmıştır. Bu uzmanlardan alınan cevaplar AHP ile derlenmiştir. Elde edilen sonuçlar değişik risk faktörlerinin uzmanlara göre önemlerinin sayısal profilini vermektedir. Oluşturulan model ayrıca risk faktörlerinin değişik durumları ile oluşturulan senaryolarda risk derecesinin belirlenmesi için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT QUANTITATIVE ASSESSMENT OF MARITIME ACCIDENT RISK IN THE ISTANBUL CHANNEL The Istanbul Channel is one of the most hazardous, congested, difficult and potentially dangerous waterways in the world. The very narrow and winding shape of the channel is more a kin to that of the river. In addition to all the dangers and obstacles characteristics of narrow waterways, a large amount of marine traffic is present in this critical sea lane. Naturally, human error, equipment failure, lapse in communication and control systems, adverse meteorological and geographical conditions contribute to the occurrence of accidents. Not only these factors but also the increase in the volume of transit and local maritime traffic, the increase in the population of Istanbul City increase the risk associated with these accidents. This study investigates the possible risk factors, based on expert judgment, structured through the Analytical Hierarchical Process (AHP). Firstly the study establishes possible risk factors and significant states of these factors are defined. A serious of strategic but simple questions are formulated to assess their expected relative impacts, various expert opinions are taken into consideration in this stage. In the second stage, different groups of experts and users are interviewed. Their responses are complied within the framework of AHP. Obtained results provide a quantitive profile of the relative importance of various risk factors. The model developed can also be used as a 'risk level measurement tool' to measure the risk level in the scenarios developed using the different significant states of the risk factors.