Denizyolu taşımacılığında yük hasarları ve denizcilikte kargo sigortaları
Cargo claims in marine transportation and cargo insurances in maritime
- Tez No: 863703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANZER SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Kazalar, Sigortacılık, Marine, Accidents, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapmış olduğum bu çalışma ile denizcilikteki ve ticarette en temel öğe olan kargoların karıştığı kazalar sonucu hasar görmesi ve bu hasarlardan dolayı etkilenen tarafları sigorta açısından mukayese ederek etkilenme oranlarını ortaya koyarak ve sektörün gelişmesine yardımcı olmayı hedeflemekteyim. Denizcilik sektörü dünya ticareti için stratejik açıdan çok önemli bir konuma sahip olduğu için bu sektörde meydana gelen kazalar ve bu kazalardan dolayı etkilenen yüklerin dünya ticaretindeki neden olabileceği aksamalar ile direkt etki gören, yükü taşıyan, taşıtan ve alıcı gibi en yakında bulunan tarafların açısından da bakarak kargonun hem nicel hemde nitel önemi vurgulanmaktadır. Kargonun dahil olduğu kazaların hem büyüklük hemde özellik açısından incelenerek en ideal ve zararın en minimize edildiği şekilde nasıl sonuçlanacağına dair fikirler öne sürerek gelecekte oluşabilecek hasarlarda hedefimizin yükün alacağı hasardan uzaklaştırarak en az zaiyat ile olayın sonuçlanmasının yöntemleri üzerinde çalışılmıştır. Taşıma zincirindeki en önemli ve en değerli halka olan denizcilikte meydana gelmiş olan ve ilerleyen zamanlarda gelme potansiyeli olan hasarları kargo açısınan incelediğimizde açık bir şekilde göreceğimiz üzere diğer taşımacılık çeşitlerine göre çok daha büyük miktarlarda yük hasarı görülmektedir. Bununla doğru orantılı olarak ortaya çıkan ve hem taraflara hemde dünya ticaretine verilen hasar miktarı da artmaktadır. Her sektörde olduğu gibi denizcilikte de herhangi bir kazanın önüne geçilmesi ve henüz kaza oluşacak bir ortamın dahi oluşmadan engellenmesi asıl hedeftir. Ancak hem deniz koşulları hem de insan faktörü gibi sebeplerin bir araya gelmesi ile beraber yaşanan kazalarda yükler de etkilenmekte ve zaiyat oranı azımsanmayacak seviyelere ulaşmaktadır. Bu tarz kazalara örnekler araştırıldığında açık şekilde görülmektedir ki tüm dünyada meydana gelen kazalarda hem etkilenen çevre ve insanlar açısından hem de yükün finansal açısından en ağır kayıpların birçoğu denizcilik sektörü içerisinde yaşanmıştır. Bunlar gibi ön plana çıkan birçok örnekten dolayı sigorta sektöründe Tekne & Makine gibi denizcilik sigortalarının yanında deniz üzerinden ticareti yapılan kargo sigortaları da bu sektörde önemli bir yere sahiptir. Hem bu yüklere yapılan sigorta primlerinin büyüklüğü hem de ortaya çıkma potansiyeli olan hasarın öneminden dolayı denicilik ve kargo sigortaları sigortacılık sektöründe ciddi bir konumda yer almaktadır. Sigorta açısından yük hasarlarını incelediğimizde finansal açıdan ortaya çıkarabileceği maliyetler ile beraber sigortacıları da devasa boyutlarda yüklerin altına sokabilme potansiyelleri bulunmaktadır. Bu tezde bashedildiği üzere özellikle deniz taşımacılığında meydana gelebilecek yük hasarlarının minimal olmasından ziyade toplu şekilde gerçekleşmesi ile beraber sigortasal açıdan da ağırlığı büyük olmaktadır. Denizcilikte kullanılan tüm risk azaltma ve kaza önleme çalışmalarına ek olarak sigortacılar da hasar durumunda büyük bir yükün altına girme ihtimalleri bulunduğu için bu riski en aza indirecek yöntemleri taşıyan üzerinde uygulamaktadır. Bu şekilde hem kendi üstüne aldıkları riski minimize edecekler hemde yükün ve taşıyanın güvenliği için ek tedbirler oluşturacaklardır. Tüm bunlardan yola çıkarak yazılmış olan bu tezde deniz taşımacılığında ortaya çıkabilecek kaza durumlarında geminin selameti ile beraber taşınan kargonun da önemi ve verebileceği zararlar anlatılmaktadır. Bu zararlı olabilecek durumlar sonrasında sigortanın devreye girmesi ve sürece dahil olması ile beraber ilerleyen süreçler konusunda bilgi verilerek denizciliğe ve deniz yolu ile kargo taşımacılığına aydınlatıcı bir kaynak olmasını hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
With this study I have done, I aim to help the sector develop by revealing the rates of damage by comparing the damage caused by accidents involving cargo, which is the most basic element in maritime and trade, and by comparing the parties affected by these damages in terms of insurance. The results we have reached as a result of the research I have done for this purpose show that in the vast majority of accidents at sea, the cargoes are concluded without any damage. However, in case of damage to the cargo, this amount is not limited to a small amount and may cause serious damage to both the ship owner and the carrier. As we can clearly see when we examine the damages that have occurred in maritime, which is the most important and most valuable link in the transportation chain, and have the potential to come, in terms of cargo, much larger amounts of cargo damage are seen compared to other transportation types. In direct proportion to this, the amount of damage to both parties and world trade is increasing. The importance of cargo in the flow of trade, which is damaged and slowed down with these increasing damages, becomes evident once again. If something happens to the cargo, which is the main element of trade, it means that every part of the trade chain is disrupted and slowed down. Since the maritime sector has a very important strategic position for world trade, it is also possible to look at the accidents that occur in this sector and the disruptions that may be caused by the cargoes affected by these accidents in the world trade, as well as the closest parties, such as the carrier, the shipper, and the buyer, which are directly affected. Both the quantitative and qualitative importance of cargo are emphasized. The last buyer and the insurer, who are third parties rather than just these parties, can also be negatively affected by this damage situation, which may lead to situations such as loss of business and disruption of the workflow. By examining the accidents involving the cargo in terms of both size and characteristics, it has been studied on the methods of concluding the incident with the least casualty, by putting forward ideas on how to result in the most ideal and minimized damage, by moving our target away from the damage that the cargo will receive in future damages. In this study, it is investigated whether the responsibilities of all parties are fulfilled to minimize these damages that may arise, and the effects of all parties on the damage are evaluated. As in every sector, the main goal is to prevent any accident in maritime and to prevent an environment where an accident will occur before it even occurs. xxii However, due to the combination of factors such as sea conditions and human factors, the cargoes are also affected in the accidents that occur and the rate of casualties reaches significant levels. When examples of such accidents are investigated, it is clearly seen that most of the heaviest losses in terms of both the environment and people affected and the financial of the cargo in the accidents occurring all over the world have been experienced in the maritime sector. Due to many prominent examples such as these, maritime insurance such as Boat & Machinery in the insurance sector, as well as cargo insurance traded over the sea, have an important place in this sector. Maritime and cargo insurances occupy a serious position in the insurance sector due to both the size of the insurance premiums made to these cargoes and the importance of the potential damage. Since the rate of damage because of accidents in other sectors is lower than that of maritime, premiums in this sector are at higher levels in direct proportion than others. This situation also increases the maritime insurance premiums. When we examine the cargo damages in terms of insurance, they have the potential to put the insurers under enormous loads, along with the financial costs they may cause. As mentioned in this thesis, cargo damages that may occur especially in maritime transportation are not minimal, but rather have a large weight in terms of insurance. Within the realm of marine cargo insurance, the study scrutinizes current protocols and proposes strategic enhancements to address existing gaps. These enhancements encompass adjustments to coverage limits, the development of specialized insurance products tailored to the unique challenges of marine cargo, and modifications to claims assessment criteria. The research underscores the pivotal role of insurers in fostering a more responsive and adaptable insurance framework that aligns with the evolving landscape of maritime risks. Moreover, the thesis explores the intricacies of cargo claims, detailing the efficiency of claims processing and the effectiveness of communication protocols among stakeholders. It highlights opportunities for improvement in claims settlement procedures, emphasizing the need for streamlined documentation, clear communication channels, and collaborative efforts among involved parties. The synthesis of stakeholder perspectives further enriches the findings, providing valuable insights into the expectations and experiences of professionals within the maritime and insurance sectors. In addition to all risk reduction and accident prevention activities used in maritime, insurers also apply methods that will minimize this risk on the carrier, as there is a possibility of incurring a great burden in case of damage. In this way, they will both minimize the risk they take on themselves and create additional measures for the safety of the cargo and the carrier. Some of these measures are examined in this thesis and information about their importance in terms of cargo safety is given. In addition to general security procedures, insurers may have demands that may vary depending on the type of cargo. With these measures, insurers protect both the cargo and their own interests. In this way, it is aimed that the trade will operate at maximum efficiency with less interruption. In this thesis, which was written based on all these, the importance of the cargo carried along with the safety of the ship and the damages it can cause in case of accidents that may occur in maritime transportation are explained. We aim to be an illuminating source for maritime and cargo transportation by sea, by providing information on the processes that follow with the introduction of insurance and its involvement in the process after these potentially harmful situations. Along with our research, important points such as the methods used for cargo security and new research, the examination of some cargo damages that have occurred so far, and the view of cargo damages from the insurers' point of view are examined.