Adaptive fuzzy run-time control of a refrigerator with variable capacity compressor
Değişken sığalı kompresörlü buzdolabının çalışma oranının uyarlanır bulanık denetimi
- Tez No: 129318
 - Danışmanlar: PROF. DR. YORGO ISTEFANOPULOS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2002
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET DEĞİŞKEN SIĞALI KOMPRESÖRLÜ BUZDOLABININ ÇALIŞMA ORANININ UYARLAMR BULANIK DENETİMİ Yiyeceklerin uzun süreli saklanması yada kısa süreli korunması amaçlı kullanılan buzdolabı sistemleri, içeride bulunan ısıl enerjinin dışarıya atılmasını sağlayan bir mekanizmayla donatılmıştır. Bu mekanizmanın en önemli öğesi kompresörlerdir. Sabit sığalı bir kompresör ile yeni bir soğutma sistemi tasarımlandığında seçilen kompresörün gücü, en kötü çalışma koşullarında gerekli en küçük soğutma gücünü sağlamak amaçlı seçilir. Bu nedenle en kötü çalışma koşullan için seçilen soğutma sığası, normal çalışma koşullarında çok yüksek kalır. Bunun sonucu olarak düşük bir oranda çalışan kompresör verimsiz bölgede çalışır. Fakat değişken sığalı bir kompresör kullanılarak sistemin gerek duyduğu sığaya göre kompresör sığası ayarlanabilir ve kompresör en verimli bölgede çalıştırılabilir. Klasik kontrol yöntemlerini kullanarak doğrusal olmayan buzdolabını kontrol etmek zordur, çünkü sistem parametreleri içerilen ısıl süreçlerden dolayı zamana bağlı olarak değişmektedir. Bu tür sistemlerde uzman bilgisi ve gevşek tanımlanmış bazı sistem karakteristiklerini içeren bulanık mantık denetleyicileri kullanılabilir. Bu tez çalışmasında, değişken sığalı kompresörlü klasik bir buzdolabının bulanık mantık denetim yöntemi ile verimli ve de enerji tasarrufu sağlayacak şekilde denetlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ADAPTIVE FUZZY RUN-TIME CONTROL OF A REFRIGERATOR WITH VARIABLE CAPACITY COMPRESSOR Refrigeration systems, which are designed to store and preserve food, are equipped with a mechanism that takes thermal energy out from the internal ambient and keeps the low temperature inside the refrigerator within defined limits. The most important component of these systems is the compressor. When designing a new refrigeration system using Fixed Capacity Compressors (FCC) the compressor size is selected to achieve cooling capacity based on the maximum demand at the highest ambient temperature the refrigerator can work at. The consequence is that the compressor delivers high cooling capacity, selected to overcome the worst condition, and needs to be cycled on and off, when normal conditions are achieved. The results are duty cycles with“on times”typically from 30 to 50% and consequent low compressor efficiency during the running period. However, by using Variable Capacity Compressors (VCC), the cooling capacity can be adjusted according to appliance demand. To control the refrigeration system by using classical control methods is difficult since its system parameters are time varying due to involved thermal processes. Fuzzy controllers, which contain expert knowledge and some vaguely defined system characteristics, can be used in such systems. In this thesis study the aim is to achieve an efficient refrigeration control of a conventional refrigerator with a Variable Capacity Compressors (VCC) by using a fuzzy controller to reduce overall energy consumption meeting all temperature requirements.