Analysis of microwave-driven convection
Mikrodalga ısı kaynaklı ısı taşınımı analizi
  1. Tez No: 129327
  2. Yazar: DILZAR DAVUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET MİKRODALGA ISI KAYNAKLI ISI TAŞINIMI ANALİZİ Bu hesaplamalı çalışmada, Rayleigh sayısı, mikrodalganın nüfuz derinliği, fiziksel boyutlar ve ısı kaynağının (geometri ve sıcaklığın fonksiyonu) akış alanı, sıcaklık dağılımı ve soğurulmuş ısı enerjisi üzerindeki etkileri hem kare cavity ve silindirik cavity de incelenmiştir. Daimi Navier-Stokes denklemleri merkezi ve upwind fark yöntemlerine gore ayrıklaştırılmıştır. Ayrıklaştırılmış denklemleri çözmek için, Newton-GMRES metodları kullnılmıştır. Newton metodu doğrusal olmayan birbirlerine bağlı denklemleri çözer. Ancak GMRES metodu Newton iterasyonlarından gelen doğrusal denklemleri çözer. Daha hızlı yakınsamayı gerçekleştirmek için, ILU önşartlandırıcısı katsayılar matrisinin spectrumunu düzenlemek üzere kullanılmıştır. Yeniden başlatmalı GMRES algoritması, matris depolanma gerekliliğini azaltmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF MICROWAVE DRIVEN CONVECTION In this computational study, the effects of Rayleigh number, penetration depth of the microwaves, the physical dimensions, and the source term as a function of geometry and temperature on the flow field, temperature distribution, and absorbed power are investigated in both square cavity and cylindrical cavity. The steady state governing Naviar-Stokes equations are discretized by central differencing scheme and upwind method. Newton-GMRES method is used as the computational method to solve the discretized equations. Newton method solves the nonlinear coupled equation, however GMRES solves the linear set of equations coming from each Newton iteration. To get faster convergence, ILU preconditioner is used to modify the spectrum of the coefficient matrix. Restarted GMRES algorithm is used to decrease the storage requirements.