Estimating building damages in earthquakes via logistics regression
Depremde bina hasarlarının lojistik regresyon yöntemi kullanılarak tahmin edilmesi
  1. Tez No: 129328
  2. Yazar: METİN ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET DEPREMDE BİNA HASARLARININ LOJİSTİK REGRESYON YÖNTEMİ KULLANILARAK TAHMİN EDİLMESİ Son yıllarda ülkemizdeki meydana gelen depremler bina hasarlarını ve can kayıplarını arttırmaktadır. Bu bağlamda, özellikle istanbul'daki gelişmeye paralel olarak bölgedeki deprem riski oldukça artmıştır. Bu tez, depremde bina hasarlarının tespit edilmesinde, olasılık yaklaşımı ve çok yönlü bir veri tabanını kapsamaktadır. Çalışma, 1999 Marmara Depremi verileri ve bunanla birlikte Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ve ilgili belediyelerden sağlanan verileri baz almaktadır. Yapılan çalışmanın amacı özellikleri verilen spesifik bir binanın depremde hasar görme riskini hesaplamaktır. Bina hasarları ve hasan yaratan faktörler arasındaki sayısal ilişkiyi ölçmek amacıyla bir matematiksel model olan lojistik regresyon yöntemi kullanılmış ve çözümlemeler SPSS-10 istatistik paketi kullanılarak yapılmıştır. Kullanılan modelin geliştirilmesi, güçlendirilmesi ve modelin geçerliliği tezin konulan arasındadır. Modelin geliştirilmesi aşamasında modelin nasıl davrandığı, ve geçerlilik testleriyle de modeldeki değişkenlerin önemli olup, olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, binaların depremde hasar görme olasılıklarını hesaplayarak, riski azaltıcı ve önleyici faaliyetlerde kullanılmasına imkan sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ESTIMATING BUILDING DAMAGES IN EARTHQAUKES VIA LOGISTIC REGRESSION Recent earthquakes in Turkey showed a pattern of steadily increasing damages and losses. In Istanbul, earthquake risk has grown substantially with development, while the likelihood of earthquakes has remained relatively constant. This study is an effort to develop a probabilistic model to estimate potential earthquake building damages. It is based on the recent Marmara Earthquake data, and supplementary information provided by the Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute and other related municipalities. The outcomes that are damage probabilities could be valuable input for disaster and risk management and planning. In order to quantify the relationship between the building damage and the potential damage causing factors, a statistical modeling tool, logistic regression is deployed and the SPSS-10 has been selected as the statistical solver package. The original model developed has been revised and strengthened in the behavioral validation stage and then further tested through the classical logistic validation tests. The development and validation of this statistical model are the subjects of this MS thesis. In this framework, this study defines a mechanism for estimating the probabilities of building damages and its consequences for the use of disaster mitigation activities.