A PC-based electrocardiograph
PC tabanlı bir EKG cihazı
  1. Tez No: 129346
  2. Yazar: NALAN TEKİNALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAHYA, PROF. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET PC TABANLI BİR EKG CİHAZI Bu tez çalışmasında, doktorların dört EKG işaretini eşzamanlı olarak izlemeleri için PC tabanlı bir EKG cihazı gerçeklenmiştir. EKG işaretleri kuvvetlendirilip sayısallaştırılmış ve bir bilgisayarda grafiksel veriye çevrilmiştir. Vücut yüzeyindeki gerilimler hastaya bağlanan beş adet elektrotla alınmıştır. Bu gerilimler bir analog devreyle kuvvetlendirilip işaretin bant genişliğine göre süzülmüş ve üç temel derivasyon ile bir göğüs işareti elde edilmiştir. CMRR'yi arttırmak için sağ bacaktan sürülen bir devre kullanılmıştır. Elde edilen bu işaretler ayrık bir analog-sayısal dönüştürücüden geçirilip bir mikro denetleyici vasıtası ile seri kapıdan bilgisayara gönderilmiştir. Bilgisayarda Avr, Avl ve Avf işaretleri de ayrıca hesaplanarak diğer EKG işaretleri ile birlikte gösterilmiştir. Sistemin elektriksel güvenliği izole bir güç kaynağı ve optik izolatörle sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A PC-BASED ELECTROCARDIOGRAPH In this thesis, a PC based ECG device, which enables the physiologist to monitor seven leads simultaneously, is realized. ECG signals are amplified, digitized and converted to graphical data on a PC. Potentials on the body surface are picked up by five electrodes connected to the patient. These potentials are amplified and filtered with an analog circuitry to obtain lead I, lead II, lead III and chest. A driven right leg circuit is used to increase common mode rejection ratio. Each lead is amplified with an instrumentation amplifier and filtered with a low pass filter (100 Hz cut-off frequency), a high pass filter (0.1 Hz cut-off frequency) and a notch filter (50 Hz). These leads are digitized with a discrete 24-bit A/D converter and transmitted to a microcontroller. The obtained data is sent serially to a PC and graphed on the monitor simultaneously. Avr, Avl and Avf signals are also calculated in PC program and displayed with other leads. Electrical safety of the system is obtained by an isolated power supply and optocouplers.