Assessing the quality of random varieties generated with the Unuran Library
Unuran Kütüphanesi ile üretilen rastsal değişkenlerin kalite analizi
  1. Tez No: 129347
  2. Yazar: SERKAN BARIŞ ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET unuran kütüphanesi ile üretilen rastsal değişkenlerin kalite analizi Bu tezin amacı, Windows işletim sisteminde UNURAN kütüphanesinin ürettiği rastsal değişkenlerin kalite analizlerini yapmaktır. Düzgün olmayan rastsal değişkenlerin kalitesi sadece kullanılan üretice bağlı olmayıp, aynı zamanda uygulanan dönüşüm metodlarına da bağlıdır. Literatürde dönüşüm metodlarının kaliteye olan etkisini inceleyen araştırmalara fazla rastlanmamaktadır. Oysa ki, aynı lineer değişkenlere uygulanan dönüşüm metodları arasında kalite yönünden oldukça önemli farklar vardır. Bu nedenle, tez çalışmasında farklı dönüşüm metodları kullanılarak üretilen rastsal değişkenlerin kaliteleri incelenmiştir. Tez çalışmaları esnasında birçok düzgün rastsal değişken üreteci ve dönüşüm metodu incelendiğinden, kalite analizlerinin daha kolay yapılabilmesi amacıyla bir arayüz programı hazırlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak, Linux ortamında kullanılan UNURAN ve PRNG kütüphaneleri Windows işletim sisteminin kullandığı birer dinamik kütüphaneye dönüştürülmüştür. Daha sonra, rastsal değişkenlerin kalite analizlerinde kullanılan serpilme grafiklerinin çizildiği arayüz programı hazırlanmıştır. Kalite analizleri için, UNURAN kütüphanesinde kullanılan değişik dönüşüm metodları ve PRNG kütüphanesinde kullanılan değişik rastsal değişken üreteçleri ile elde edilen değişkenlerin serpilme grafikleri incelenmiştir. Detaylı incelemelerimiz literatürde yer alanlardan farklı olarak, TDR, TABL ve AROU ve diğer reddetmeye dayalı metodlar kullanılarak üretilen rastsal değişkenlerin kalitesinin oldukça iyi olduğunu ve NINV metoduna yakın olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, hızlı ve esnek bir yapıya sahip olan bu algoritmalar çeşitli simulasyon uygulamaları için uygundur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ASSESSING THE QUALITY OF RANDOM VARIATES GENERATED WITH THE UNURAN LIBRARY The aim of this thesis is to assess the quality of random variates generated with the UNURAN (Universal Non-Uniform RAndom Number generator) C-library under Windows operating system. The quality of non-uniform random numbers is not only influenced by the quality of the uniform generator that is used but also by the transformation method applied to the uniform random numbers. Investigations dealing with the effects that can occur when such an exact transformation method is combined with a pseudorandom sequence are very rare in the literature. But there are important differences in quality between exact transformation methods when combined with the same linear congruential pseudorandom number generator (LCG). So the behaviour of different transformation methods are compared when combined with a linear congruential uniform generator in this study. As there are many uniform generators and many transformation methods a flexible software tool was developed to make the quality assessment easy. So first, the UNURAN and the PRNG libraries were ported to Windows operating system and next, the Graphical Test Suit program was coded to draw the pairs graphs in order to analyze the quality of generated samples by the UNURAN library. To assess the quality, the structures of the pairs generated by the different transformation methods combined with different uniform generators are investigated by looking at their scatter plots. Our extensive experiments show that, contrary to the indications in the literature, the more complicated and fast rejection-based methods like TDR, TABL and AROU all have good quality as their structures are very close to inversion method. These algorithms are also flexible and fast. So they can be recommended for simulation applications.