An Object-oriented design for modeling distributed mathematical programs
Dağıtık matematiksel programların modellenmesi için nesne yönelimli bir tasarım
- Tez No: 129348
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. KUBAN ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
VI ÖZET DAĞITIK MATEMATİKSEL PROGRAMLARIN MODELLENMESİ İÇİN NESNE YÖNELİMLİ BİR TASARIM Bu çalışmada dağıtık matematiksel programların modellenmesi için nesne yönelimli bir tasarım geliştirilmiştir. Bu çalışma, ana hatlarıyla, genel bir nesne yönelimli matematiksel modelleyicinin (AREMOS) sağlamış olduğu yapı üzerine temellendirilmiştir ve AREMOS 'un var olan yapısındaki dağıtık karar verme durumlarıyla başaçıkabilmedeki yetersizlikleri iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen nesne yönelimli tasarım, dağıtık bir ortamdaki matematiksel programların gerekli tüm bilgiye sahip olmadan da birbirleriyle iletişim kurabilmelerini ve birleşebilmelerini sağlamaktadır ve bunu gerçekleştirirken, var olan dağıtık matematiksel programlama tekniklerinden ve dağıtık teknolojilerden yararlanmaktadır. Sonuç olarak, dağıtık bir ortamda da kullanıcının eniyi sonuçları elde etmesine yardımcı olacak bir karar destek dizgesi tasarımı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN OBJECT-ORIENTED DESIGN FOR MODELING DISTRIBUTED MATHEMATICAL PROGRAMS In this study, an object-oriented design for modeling distributed mathematical programs is developed. The study is mainly based on the framework provided by a generic object-oriented mathematical modeler (AREMOS) and aims to improve on the insufficiencies of AREMOS in such a way that the new design provides an environment that enables distributed decision making when implemented. The developed object- oriented design provides communication and combination of mathematical programs of a distributed environment without explicitly having all necessary information and while realizing this, it utilizes currently existing distributed mathematical programming techniques and distributed technologies. As the result, the user is supplied with a decision support system that would help him achieve the optimal results also in a distributed system.