Design of catastrophe-linked securities for the potential İstanbul earthquake
İstanbul'daki potansiyel deprem için felaketle bağlantılı tahvil dizaynı
- Tez No: 129354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET İSTANBUL'DAKİ POTANSİYEL DEPREM İÇİN FELAKETLE BAĞLANTILI TAHVİL DİZAYNI Bu çalışmanın amacı İstanbul'daki deprem riskini para piyasalarına transfer edebilmek için felaketle bağlantılı farklı türlerde tahvil dizayn etmektir. Riskin transferi, İstanbul gibi depreme eğilimli alanlara uygulanan risk yönetimi stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Bu felaket tahvillerinin dizaynı için deprem riskinin değerlendirilmesi gerekir. İstanbul'un imâlat sanayindeki riskin değerlendirilmesi için, Kuzey Anadolu Fay Sistemi'nde beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci segmanlarında gerçekleşmesi beklenen Mw=7.5 büyüklüğündeki senaryo depremin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu senaryo depremin büyüklüğü 17 Ağustos 1999 'da yaşadığımız İzmit depreminin büyüklüğüne yakın olduğu için, imâlat sanayindeki ekonomik kaybın tahmini İzmit depreminin sonucundan elde edilen hasar oranlarının üzerine kurulmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Bölümü'nden elde edilen İstanbul'daki imâlat sanayinin envanter verisi ile Milli Re'den elde edilen örnek firmaların metrekare değerleri bu çalışmaya temel oluştururlar. Fiziksel hasar, ortalama hasar oranlarının firmanın yenilenme değeriyle çarpılmasından; üretim kaybı ise üretim kaybı yüzdelerinin tahminî yıllık üretimle çarpılmasından bulunmuştur. Sonuç olarak, senaryo depreme göre İstanbul imâlat sanayindeki beklenen fiziksel hasar yaklaşık olarak 3.35 milyar dolar, üretim kaybı ise 125 milyon dolar olarak bulunmuştur. Bu riskin transferi için reasürans teknikleri ve sigortayı tahvile dönüştürme alternatifleri incelenmiştir. Sigortayı tahvile dönüştürme türlerinden en popüleri olan felaket tahvilleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Ödence bazlı, endeks bazlı ve parametrik olarak varsayımlı üç tür felaket tahvili önerilmiştir. Bu felaket tahvillerinin uygulanması için, özel amaç aracım (SPV) kuracak ve ürünün pazarlamasını yapacak bir yatırım bankası, olası hasarları tahmin eden bir modelleme acentası, tahvillerin kalitesini bağımsız olarak değerlendiren bir derecelendirme acentası ve genel olarak kabul edilmiş bir hasar tahmin raportörünün İstanbul'da kurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN OF CATASTROPHE-LINKED SECURITIES FOR THE POTENTIAL ISTANBUL EARTHQUAKE The aim of this study is to design different trigger type catastrophe-linked bonds to transfer the earthquake risk of Istanbul to capital markets. Transferring risk is an important component of all risk management strategies that apply to earthquake-prone areas like Istanbul. In order to design these catastrophe bonds, the earthquake risk has to be assessed. To assess the earthquake risk in the manufacturing industry of Istanbul, it is decided to use a scenario earthquake of magnitude Mw=7.5, that is expected to occur on the fifth, sixth, seventh and eighth segments of the North Anatolian fault system. As the magnitude of this scenario earthquake is close to the magnitude of Izmit earthquake we lived on August 17 1999, estimation of economic loss in the manufacturing industry is based on the damage ratios obtained as a consequence of the Izmit earthquake. The inventory data of the manufacturing industry in Istanbul obtained from Boğaziçi University Earthquake Engineering Department along with the per m values of model companies obtained from Millî Re constitute the basis for this study. Physical loss is calculated by multiplying mean damage ratios with replacement values and production loss is calculated by multiplying production loss per cents with estimated annual productions. As a result, the expected physical and production loss in Istanbul's manufacturing industry, due to the scenario earthquake is found to be approximately $3.35 billion and $125 million respectively. Reinsurance techniques and insurance securitization alternatives are explored for transferring this risk. Catastrophe bonds, the most popular type of insurance securitization, are analyzed extensively. Three different trigger types of hypothetic catastrophe bonds are proposed, namely indemnity-based, index-based and parametric. For the implementation of these catastrophe bonds, it is found that an investment bank for establishing the SPV and marketing of the product, a modeling agency for estimation of probable losses, a rating agency for providing an independent assessment for the quality of bonds and a generally accepted reporter for loss estimates has to established in Istanbul.