Microdrilling using laser and mechanical methods
Laser ve mekanik yöntemler kullanarak mikrodelme
  1. Tez No: 129353
  2. Yazar: ÇAĞRI ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET LASER VE MEKANİK YÖNTEMLER KULLANARAK MİKRODELME İmalat yöntemlerindeki teknolojik gelişmelere dayalı olarak, bir çok endüstri sektöründe yeni yüksek teknolojik üretim prosesleri uygulanmaktadır. Daha önce yalnızca 'imkansız' uygulamalar için düşünülen laser-delme, konvansiyonel delmeye göre daha etkili bir alternatif olarak yerini almaktadır. Laser delme, laser enerjisinin yeteri kadar küçük nokta çapına odaklanması ile gerekli güç yoğunluğunun sağlanıp, malzemenin buharlaştırılması ile elde edilir. Bir çok imalatçı firma laser-delmeyi; hız, kalite ve masraflar için konvansiyonel methodlar ile rekabet etmek amacıyla kullanmaya başlamaktadırlar. Bu tez çalışmasının amacı; laser destekli delmenin avantaj ve dezavantajlarını, temel operasyon ve malzeme karakteristikleri bazında konvansiyonel imalat tekniklerinden biri olan mekanik mikro delme ile kıyaslama yaparak ortaya çıkartmaktır. Laser delme ve mekanik mikro delme prosesleri, genel çalışma sistemleri ayrıntılı şekilde, numuneler üzerindeki sonucu etkileyen bütün parametreler göz önünde bulundurularak anlatılmaktadır. Belirtilen üretim metodları için geçerli olan limitler, küçük deliklerin delinmesi için gerekli olan optimal çözüm için değerlendirilmektedir. Farklı delme uygulamaları olarak, mikroyapı ve mekanik özellikler gibi önemli konular, bu çalışmanın ana unsurlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MICRODRILLING WITH LASER AND MECHANICAL METHODS Upon the technological development in manufacturing methods, new high-tech production processes are being implemented within many industrial sectors. Once thought to be only for those 'impossible' applications, laser drilling is taking its place as an effective alternative to conventional machining. Laser drilling is achieved by focusing the laser energy to a sufficiently small spot diameter so as to achieve the necessary power density to vaporize the material. Many manufacturers are beginning to use laser drilling to compete directly with conventional methods for speed, quality and cost. The aim of this thesis is to figure out the advantages and disadvantages of the laser guided drilling on the basis of actual operation and material characteristics by making comparison with one other conventional manufacturing technique such as mechanical micro-drilling. The general working systems on behalf laser drilling and mechanical drilling processes are explained in detail including all the parameters that seem to effect the overall outcome in the workpiece. The limitations that both of the production methods have are also taken into consideration so as to figure out the optimal solution for drilling very small holes for different occasions. The important features such as microstructure and mechanical properties will be the focus points of this research on the basis of different drilling applications.