Multimedia search engine for content based retrieval of images and text
İçerik tabanlı resim ve yazı arama için çoklu ortamlı arama motoru
  1. Tez No: 129368
  2. Yazar: TOLGA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN, DOÇ. DR. CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde Internet dev bir boyuta erişti. Bunun sonucu olarak belli bir kritere uyan dokümanları bulmak daha da zorlaştı. Bu problemi çözmek için tarama motorları ortaya çıktı. Bu araçlar çok iyi programlanmış olmalarına rağmen kullanıcıların bütün ihtiyaçlarım karşılayamazlar. Programımız bu ihtiyaçların bir kısmını insanlara kişisel masa üstü tarama motoru sağlayarak karşılamayı amaçlamaktadır. Oluşturduğumuz program içerik tabanlı resim ve yazı taramaları yapabilir. Kullanıcılar HTTP standartlarına uyan herhangi bir hedef siteyi araştırabilir ve dizinleyebilirler. Dizinleri veri tabanına kaydetmek için ODBC ve SQL kullandık. Bunun sonucu olarak kullanıcılar araştırma motorumuzun yeteneklerini çok iyi bilinen bu veri tabam ara yüzünü kullanan programlar yazarak geliştirebilirler. Programın günümüzün PClerinde çalışması için bazı mühendislik kararlan vermek zorunda kaldık. Bu dokümanda oluşturduğumuz programın bölümleri ve aldığımız bazı kararların nedenleri açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet today has reached an enormous size. Consequently finding documents meeting certain criteria has become harder. To solve this problem search engines have emerged. Though these engines are very well programmed, they can not meet all the needs of users. Our software tries to meet some of these needs by providing a personal desktop search engine. The software we have produced is capable of making both content based image and text searches. Users can search and index any target site that confirms to HTTP standards. We have used ODBC and SQL to store indexes to a database. As a result of this, users can extend the capabilities of our search engine by writing software using this well-known database interface. In order to make our software work on today's PC's we have made some engineering decisions. This document explains the parts of the program we have produced and the reasons of some of the decisions we have made.