Efficient Techniques for Improving the Performance of Multimedia Search Engines
Multimedia arama motorlarının performans artırılması için etkin teknikler
  1. Tez No: 800142
  2. Yazar: SAED ABDEL WAHHAB RESHID AL-QARALEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OMAR RAMADAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde sunulan yöntemin esas amacı çoklu ortam arama motorlarının performansını arttırmaktır. Burada sunulan işin getirilerinden ilki, izleyici tabanlı örün robotudur (Watcher Based Crawler, WBC). Bu robot, statik ve dinamik siteleri tarama özelliğine sahiptir. Önerilen sistemde, örün sunucularına atılabilen izleyici dosyası aracılığıyla güncellenen ve yeni eklenen web siteleri raporlanır. Bu izleyici dosyası örüntü robotunun yeni ve güncellenen sayfaları taramasını sağladığı gibi, robotların çakışma ve iletişim sorunlarını da çözmektedir. Buna ek olarak, WBC beş farklı birime ayrılmıştır. Bu birimler kendilerine özgü tarama işlemleri yaparak hem tarama performansını hem de ziyaret edilen sitelerin sayısını arttırmaktadır. İkinci olarak bu tezde, çoklu ortam dosya içeriklerine ve kullanıcı işlemlerine dayanan yeni bir sıralama yöntemi önerilmiştir. Önerilen sıralama yöntemi tüm çoklu ortam dosyalarıyla çalışabilmektedir (video, resim ve ses). Ek olarak, bir grup çoklu ortam tanımlayıcısı, çok sayıda iş parçası kullanılarak ayıklanıp çoklu ortam dosyalarını tanımlamak için kullanılmaktadır. Önerilen sıralama sistemi, aramayla ilgili kayıtların yukarıda çıkmasını arttırdığı gibi, bulunan dosyaların konuyla ilgili olma oranını da arttırmaktadır. Bu Ğalişmadak üçüncü katk ise, arama sonuçları listesinde bulunan aynı sonuçları ayıklayan verimli bir sistem olmasidir. Son olarak, tüm çoklu ortam dosyalarını verimli bir şekilde desteklemek için, örnekle sorgulama (Query by Example, QBE) yöntemi kullanılmıştır. Oluşturulan bu sistemin doğrulanması için, çeşitli deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the work presented in this thesis is to improve the performance of multimedia search engines. The contributions of the work presented are: First, a watcher based crawler (WBC) that has the ability of crawling static and dynamic websites has been introduced. In this crawler, a watcher file, which can be uploaded to the websites servers, prepares a report that contains the addresses of the updated and the newly added webpages. The watcher file not only allows the crawlers to visit the updated and the newly webpages, but also solves the crawlers overlapping and communication problems. In addition, the proposed WBC is split into five units, where each unit is responsible for performing a specific crawling process, and this will increase both the crawling performance and the number of visited websites. The second contribution of this thesis is presenting a new re-ranking approach based on the multimedia files contents and some user specific actions. The proposed re-ranking scheme has the ability of working with all multimedia types: video, image, and audio. In addition, a group of multimedia descriptors that can be extracted from the file concurrently using multiple threads, will be used to describe accurately the multimedia file. Furthermore, the proposed re-ranking approach can show the most relevant files to the top of the query results, and can increase the percentage of the retrieved relevant files. Third, we have proposed an efficient scheme for eliminating duplicated files in multimedia query results, and finally, the performance of the query by example (QBE) has been enhanced to efficiently support all multimedia types. Several experiments have been conducted to show the validity of the proposed approaches.