Location area planning and cell to switch assignment in cellular networks
Hücresel telsiz ağlarda konum alanı planlama ve hücre-anahtar ilişkilendirmesi
  1. Tez No: 129370
  2. Yazar: İLKER DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Konum alanı (Location Area) planlaması, çağrı (paging) ve kayıt (registration) sinyali maliyetlerinde etkili olduğu için hücresel telsiz ağ planlamasında önemli bir role sahiptir. Bir konum alanı için en üst servis alanı büyüklüğü bir Hareketli Servisleri Anahtarlama Merkezi (Mobile Services Switching Center) 'nin servis alanıdır. Bu uç durumda kayıt sinyali gerekmemekte, fakat çağrı maliyeti en üst düzeye ulaşmaktadır. Diğer tarafta ise eğer her hücre bir konum alanı olarak tanımlanırsa, çağrı maliyeti en düşük değerde olmakla beraber kayıt sinyali en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Servis alanını bir veya daha fazla konum alanına bölerek toplam maliyeti ola bilecek en düşük seviyeye indirmek, bu iki uç durum arasında bulunmaktadır. Bu çalışmada konum alanı planlaması için en uygun yöntemi bulmaya çalıştık. Bu amaç dahilinde, gerçek hayatta kullanılan bir hücresel telsiz ağın bilgilerini, gerçekçi bir prob lem tanımı yapmak için kullandık. Bu çalışmamızda Tavlama Benzetimi (Simulated Annealing) temeline dayanan bir çözüm yöntemi sunmaktayız. Akabinde, bu yöntemin kalitesini ve uygunluğunu araştırmak için bu yöntemden elde ettiğimiz sonuçlarını diğer bazı yöntemlerin sonuçları ile karşılaştırdık. Bu yöntemler; Rastgele Oluşturma (Ran dom Generation), Açgözlü Yaklaşım (Greedy Search) ve bir Buluşsal Yöntem (Heuristic Algorithm) 'den oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Location area (LA) planning plays an important role in cellular networks because of the trade-off caused by paging and registration signalling. The upper boundary for the size of an LA is the service area of a Mobile services Switching Center (MSC). In that extreme case, the cost of paging is at its maximum but no registration is needed. On the other hand, if each cell is an LA, the paging cost is minimal but the cost of registration is the largest. Between these extremes lie one or more partitions of the MSC service area that minimize the total cost of paging and registration. In this study, we try to find an optimum way of determining“Location Areas”. For that purpose, we use the available network information to formulate a realistic optimization problem. We propose an algorithm based on simulated annealing (SA) for the solution of this problem. Then, we investigate the quality of the SA based technique by comparing its results with greedy search, random generation methods and a heuristic algorithm.