Jet grouting technique and strength properties of jet grout columns
Jet grouting tekniği ve jet grout kolonlarının dayanım özellikleri
  1. Tez No: 129375
  2. Yazar: GAYE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
VI ÖZET JET GROUTING ENJEKSİYON TEKNİĞİ VE JET GROUT KOLONLARIN DAYANIM ÖZELLİKLERİ Son yıllarda gelişme gösteren ve genellikle zemin ıslahı amacıyla uygulanan jet grouting yöntemi pek çok geoteknik probleme etkin çözümler sağlamaktadır. Bu yöntem çok yüksek basınç altında çimento/su karışımının zemine enjeksiyonuyla zeminin sıkıştırılması olarak tanımlanabilir. Jet grouting yöntemini diğer enjeksiyon yöntemlerinden ayıran en önemli özelliği çok farklı zeminlerde başarıyla uygulanabilmesidir. Bu nedenle bu yöntemin kullanıldığı alanlar hızla artmaktadır. Tez, jet grouting tekniğinin tarihsel, teorik ve pratik geçmişini ele almaktadır. Yöntemin tanımı, gelişimi, uygulama sistemleri ve geometrisi, uygulama parametreleri, tasarım yaklaşımları ve uygulama alanları ele alınmıştır. Esas ağırlık verilen konu ise jet grout kolonların dayanım özellikleridir. Jet grout kolonların dayanım özellikleri beş saha çalışmasından yola çıkılarak değerlendirilmiştir. İnceleme alanlarının zemin özellikleri ve zemin mühendisliği değerlendirmeleri sunulmuştur. Dayanım özellikleri, jet grout kolonlardan alman karot numunelere uygulanan serbest basınç dayanımı testlerinin sonuçları incelenerek araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JET GROUTING TECHNIQUE AND STRENGTH PROPERTIES OF JET GROUT COLUMNS Jet grouting, a relatively recent development which is applied for mainly ground improvement, provides effective solutions to many geotechnical and geoenvironmental problems. The technique can be described as the process of soil consolidation by ultra-high pressure injection of cement/water mixes. Jet grouting technique differs substantially from the other grouting techniques in that this technique can be used in treating a wide range of soil types. Therefore the application fields of jet grouting are rapidly increasing. The thesis covers the historical, theoretical and practical background of jet grouting technique. Its definition, development, execution and methods, treatment geometry, operational parameters, design approaches, application fields are involved in the study. The main emphasize in the thesis is given to the strength properties of jet grout columns. The strength properties of jet grout columns is investigated by representing five case studies. The subsoil conditions and foundation engineering evaluations of the investigation areas are represented in the case studies. The strength properties are investigated by referring to the unconfined compressive strength test results of the core samples obtained from jet grouting columns.