Synthesis of and stereochemical investigations on 3-alpha-naphtyl substituted oxazolidinedione and thiazolidinedione derivatives
3-alfa-naftil oxazolidindion ve tiazolidindion türevlerinde sentez ve stereokimya çalışmaları
  1. Tez No: 129376
  2. Yazar: M. ÖMER KİPMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI ÖZET 3-a-NAFTIL OXAZOLIDINDION VE TIAZOLIDINDION TÜREVLERİNDE SENTEZ VE STEREOKİMYA ÇALIŞMALARI Bu çalışmada sterik engelli, 5-metil-3-(a-naftil)-2,4-oxazolidindion, 5,5-dimetil-3- (a-naftil)-2,4-oxazolidindion, 3-(a-naftil)-2,4-tiazolidindion, 5-metil-3-(a-naftiı)-2,4- tiazolidindion, ve 3-(a-naftil)rodanin sentezlenmiştir. Sentezlenen maddelerin diastereomerik izomerleri 'H NMR ve HPLC kullanılarak izlenmiş ve aymlmıştır. C-N bağının etrafındaki sterik engelli dönmenin aktivasyon enerjisi 5-metil-3-(a-naftil)-2,4-oxazolidindion, 5,5-dimetil-3-(a-naftil)-2,4-oxazolidindion ve 5-metil-3-(a-naftil)-2,4-tiazolidindion için !H NMR, lR dinamik NMR ve HPLC kullamlarak saptanmıştır. lH NMR, ve HPLC kullanılarak, diastereomerlerin engelli dönüş sayesinde zamanla birbirlerine dönüşümleri, derişimlerindeki değişimler gözlenerek kaydedilmiştir. Bu sayede sterik dönme için aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. Dinamik NMR çalışmalarıyla da maddelerin bitişme dereceleri bulunmuş, ve bu sıcaklıklar sterik engelli dönmenin aktivasyon enerjisinin hesaplanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT SYNTHESIS OF AND STEREOCHEMICAL INVESTIGATIONS ON 3-a-NAPHTYL SUBSTITUTED OXAZOLHHNEDIONE AND THIAZOLIDINEDIONE DERIVATIVES In this study, sterically hindered, 5-methyl-3-(a-naphtyl)-2,4-oxazolidinedione, 5,5- dimethyl-3-(a-naphtyl)-2,4-oxazolidinedione, 3-(a-naphtyl)-2,4-thiazolidinedione, 5- methyl-3-(a-naphtyl)-2,4-thiazolidinedione, and 3-(a-naphtyl)rhodanine have been synthesized. Diastereomeric isomers of the synthesized compounds have been detected by lH NMR and High Pressure Liquid Chromatography. The energy barriers for the rotation around the C-N bond of 5-methyl-3-(a-naphtyl)-2,4-oxazolidinedione, 5,5-dimethyl-3-(a- naphtyl)-2,4-oxazolidinedione and 5-methyl-3-(a-naphtyl)-2,4-thiazolidinedione have been determined by using lH NMR, ]H dynamic NMR and high pressure liquid chromatography. With ]H NMR, and, high pressure liquid chromatography, the concentration change of diastereomers due to conversion of one to the other with time has been observed, hence the energy barrier has been calculated. With dynamic NMR studies, the coalescence temperatures have been determined, and energy barriers have been determined.