Jet grouting tekniği ile zemin islahı
Soil stabilisation with jet grouting
- Tez No: 166153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
JET GROUTING TENIGI ILE ZEMIN ISLAHI OZET Son yıllarda ülkemizde gelişme gösteren ve genellikle zemin ıslahı amacıyla uygulanan jet grouting yöntemi pek çok geoteknik probleme etkin çözümler sağlamaktadır. Bu yöntem çok yüksek basınç altında çimento/su karışımının zemine enjeksiyonuyla zeminin sıkıştırılması olarak tanımlanabilir. Jet grouting yöntemini diğer enjeksiyon yöntemlerinden ayıran en önemli özelliği çok farklı zeminlerde başarıyla uygulanabilmesidir. Bu nedenle bu yöntemin kullanıldığı alanlar hızla artmaktadır. Tez, jet grouting tekniğinin tarihsel, teorik ve pratik geçmişini ele almaktadır. Yöntemin tanımı, gelişimi, uygulama sistemleri ve geometrisi, uygulama parametreleri, tasarım yaklaşımları ve uygulama alanları ele alınmıştır. Esas ağırlık verilen konu ise jet grout kolonları ile sıvılaşma potansiyelinin azaltılması ve jet grout kolonlarının dayanım özellikleridir. Mabeynci Arif Bey Yalısı zernininde jet grouting ile ıslah öncesi ve sonrası ölçülen kayma dalgası hızlarıyla sıvılaşma potansiyeli değerlendirilmiştir. Jet grout kolonların dayanım özellikleri dört saha çalışmasından yola çıkılarak değerlendirilmiştir. İnceleme alanlarının zemin özellikleri ve zemin mühendisliği değerlendirmeleri sunulmuştur. Zeminin ince dane oram ve Standart Penetrasyon vuruş sayısının jet grout kolonlarının dayanımına etkisi incelenmiştir. xnı
Özet (Çeviri)
SOIL STABILISATION WITH JET GROUTING TECHNIQUE SUMMARY Jet grouting, a relatively recent development which is applied for mainly ground improvement, provides effective solutions to many geotechnical and geoenvironmental problems in our country. The technique can be described as the process of soil consolidation by ultra-high pressure injection of cement/water mixes. Jet grouting technique differs substantially from the other grouting techniques in that this technique can be used in treating a wide range of soil types. Therefore the application fields of jet grouting are rapidly increasing. The thesis covers the historical, theoretical and practical background of jet grouting technique. Its definition, development, execution and methods, treatment geometry, operational parameters, design approaches, application fields are involved in the study. The main emphasize in the thesis is given mitigation of liquefaction potential by jet grouting columns and strength properties of the jet grouting columns. The liquefaction potential of soil of Mabeynci Arif Bey Yalısı is evaluated to the shear wave velocity, which is measured before and after the soil stabilising. The strength properties of jet grout columns is investigated by representing four case studies. The subsoil conditions and foundation engineering evaluations of the investigation areas are represented in the case studies. Effect of the fine content of soil and blow number of Standard Penetration Test on jet grout column strength properties are investigated. XIV